Kielce v.0.8

Kielce
Mocne Marki na Wzgórzu Zamkowym

 drukuj stron�
Kielce Wzgórze Zamkowe, Design Centrum Kielce,Cywilizacja Sztuki plastyczne Turystyka i Podróże
Wys�ano dnia 11-06-2012 o godz. 16:32:44 przez rafa 4185

Pamiętające powstanie listopadowe budynki dawnego więzienia kieleckiego zyskały nową funkcję – mają połączyć przeszłość z przyszłością. Od maja ubiegłego roku trwa realizacja projektu Wzgórze Zamkowe – nowej instytucji, którą tworzą: Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Design Centrum Kielce. Otwarcie 24 czerwca.



ZAKAMAREK PATRIOTYCZNY

Śladem po dawnym więzieniu, głosem przeszłości, a jednocześnie pieśnią przyszłości będzie, znajdujący się na prawo od głównego wejśca na Wzgórze, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Jego misją ma być „kształtowanie i upowszechnianie postaw patriotycznych i obywatelskich oraz budzenie poczucia dumy z dokonań przeszłych pokoleń, dorobku cywilizacyjnego, gospodarczego i naukowego mieszkańców regionu”.
Do końca kwietnia trwały prace remontowe, wkrótce zainstalowana zostanie stała ekspozycja historyczna opracowana przez znanego architekta Mirosława Nizio, którego pracownia specjalizuje się w projektowaniu zespołów muzealnych (np. Muzeum Powstania Warszawskiego) i monumentalnej architektury (Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu). Z dotychczas funkcjonujĄcego tu Muzeum Pamięci Narodowej 1939-1845 zachowano dawne więzienne karcery. Za merytoryczną stronę projektu odpowiada studio animacji 3D i postprodukcji NoLabel, które wcześniej realizowało wystawy w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie, czy we wrocławskiej Hali Stulecia.



W OMPiO będzie można zobaczyć między innymi eksponaty przekazane przez mieszkańców Kielc i regionu. – Większość dokumentów, zdjęć wypożyczamy do przetworzenia cyfrowego a następnie oddajemy właścicielom – mówi Marek Maciągowski, kierujący OMPiO. – Dostaliśmy mnóstwo zdjęć, ludzie ciągle przynoszą kolejne. To będzie archiwum życia setek, tysięcy zwykłych ludzi zapisanych w historii miasta. Może uda się ich wszystkich pokazać. Kielczanie podarowali nam też między innymi kartę nadania paczki z 1943 r. na adres więzienia Zamkowa 3 (na zdjęciu), jedwabne chusty angielskich lotników z RAF-u, z narysowanymi mapami, pas legionisty z 1914 czy pieczątkę niemieckiej poczty polowej – dodaje dyrektor Maciągowski.

Wszystkich, którzy posiadają pamiątki związane z działalnością obywatelską i chcieliby podzielić się historią swojej rodziny, przyjaciół, zapraszamy do kontaktu z pracownikami OMPiO. Historia nie pozwoliła o sobie zapomnieć także podczas samego remontu. Podczas prac zdarzały się niesamowite i wzruszające historie. Okazało się na przykład, że w ekipie remontowej pracował krewny jednego z więźniów, któremu udało się zbiec z Zamkowej 3.

Do „kształtowania, upowszechniania i budzenia” Ośrodek będzie gotowy pod koniec czerwca. 23 i 24 czerwca nastąpi oficjalne otwarcie całego Wzgórza Zamkowego. W OMPiO przewidziano panele dyskusyjne, w których udział wezmą m.in. profesorowie Władysław Baroszewski i Andrzej Paczkowski, a także Henryk Wujec i Grzegorz Miecugow. Poruszą oni m.in. tematy: Czy da się ustalić prawdę historyczną i komu jest ona potrzebna? Czym jest współczesny patriotyzm? Co to znaczy być obywatelem i czym jest obywatelska odpowiedzialność? oraz Jak pobudzać aktywność Polaków?

Wkrótce będziemy też prawdopodobnie mogli zobaczyć wystawę pokonkursową „Czy patriotyzm ma sens w dzisiejszych czasach?”. Jedną z form, w których mogli wypowiedzieć się uczniowie, był plakat. Zgłoszono blisko 300 prac. Już dziś możemy zdradzić, że niektóre z nich naprawdę warto zobaczyć.


DESIGNERSKI ZAKAMAREK

Drugą częścią kompleksu Wzgórze Zamkowe jest Design Centrum Kielce, które ma prowadzić działalność dwutorową: zarysować pozycję współczesnej kultury użytkowej oraz być otwartym miejscem szkoleń. DCK pomieści galerię z ekspozycją wyrobów jubilerskich, meblarskich, a także ceramikę i szkło; pracownię sitodruku, laboratorium ceramiczne, modelarnię, odlewnię wyrobów ceramicznych, stolarnię.
W pracowni ceramicznej swoje umiejętności będą mogli szlifować studenci. Na stronie DCK dostępny jest formularz zgłoszeniowy, po przesłaniu którego i pomyślnym przejściu weryfikacji, można w nowoczesnych pracowniach DCK spędzić do trzech miesięcy. Ponadto DCK planuje uruchomienie akademii designu – nieoficjalnych studiów, na których można będzie poznać tajniki wzornictwa. Chętni już mogą się zgłaszać.
Centrum dysponuje też biblioteką materiałów, tj. zbiorem oryginalnych materiałów dla poszukujących informacji i inspiracji. Warto podkreślić, że jest to pierwsze tego typu miejsce w Polsce. Wiedzę będzie można zdobywać nawet na korytarzach – zainstalowano tam gabloty, dzięki którym zwiedzający będą mogli prześledzić cały proces tworzenia, od materiału do gotowego produktu.

Pierwszy autorski projekt „Artetura” grupa wzornicza DCK pokazała podczas Tygodnia Designu Ventura Lambrate w Mediolanie (17-22 kwietnia). Projekt powstał we współpracy z Cersanitem. Kafle, z których wykonano produkty dekoracyjno-użytkowe: tace, pojemniki, wazony, cięto specjalną techniką, przy użyciu wody.



Wejście na taki festiwal jest bardzo zobowiązujące, a pokazanie się w takiej konkurencji jak w Mediolanie, wymagało czegoś, co zwróci uwagę – mówi o pierwszym projekcie Marek Cecuła, dyrektor DCK. – „Artetura” to „terapeutyczny projekt”. To całe układy, kolorowe, wywołujące emocje obiekty. Wszyscy, którzy przechodzili obok naszego stoiska, uśmiechali się i fotografowali je. Byliśmy wyjatkowi, także dlatego, że pozostali mieli prototypy, a my mieliśmy gotowy produkt – mówi Cecuła.

Nad projektem pracowaliśmy prawie dwa miesiące. To był nasz pierwszy pokaz za granicą: promocja DCK, ale i regionu oraz miasta. Spotkaliśmy Polaków, także z naszego regionu, którzy dopytywali o sam projekt, ale i o DCK. To była także nasza pierwsza współpraca z przemysłem, będziemy ją kontynuować. Najpierw pokazaliśmy się na arenie międzynarodowej, Mediolan to było najlepsze miejsce do promocji – usłyszeli o nas projektanci, galerie – opowiada o pobycie w Mediolanie Marek Cecuła.



Teraz „Arteturę” będzie można zobaczyć w kraju, na Łódź Design Festival (18-28.10). Natomiast kielczanie będą mogli oglądać projekt 12 i 13 maja w godz. 11-16 – wówczas odbędzie się prezentacja kolekcji oraz multimedialny pokaz historii jej powstawania, a także warsztaty artystyczne dla dzieci „Tekturka, Arteturka – zabudujmy się optymizmem”.
Obecnie twórcy z DCK pracują nad kolekcją świętokrzyską, z którą jesienią (9-18 września) pojadą do światowej stolicy designu w 2012 r.
– Helsinek.
Natomiast 24 czerwca podczas oficjalnego otwarcia Wzgórza Zamkowego będzie można oglądać wystawę „Designe=wzornictwo”. – To będzie przekrój designu, który chcemy pokazać kielczanom i nie tylko, by zapowiedzieć, co DCK będzie w przyszłości prezentować. Będzie zarówno międzynarodowy, jak i polski design – zapowiada Marek Cecuła.
Podczas otwarcia publiczność będzie mogła po raz pierwszy obejrzeć cały budynek: galerię, pracownie, studio. Na sobotę (23.06) zaplanowano imprezę zamkniętą, z zaproszeniami, natomiast w niedzielę (24.06) – dla wszystkich zwiedzających wstęp wolny.

Podczas uroczystego otwarcia gościem specjalnym będzie Giullio Cappellini „marka, firma, która ciągle szuka nowych designerów; trendsetter, pokazujący zjawiska, z których powstają style we wzornictwie” – jak zapowiada Marek Cecuła.
Czytelnia DCK zaprasza natomiast na wystawę projektanta, pisarza, tłumacza i muzyka zespołu Osjan Radosława Nowakowskiego pt. de SIGN, który pokaże, jakie możliwości drzemią w tak konwencjonalnym przedmiocie jak książka.



Podczas wizyty w DCK koniecznie zwróćcie uwagę na dwa przedmioty w holu. Pierwszy projekt, na prawo od wejścia, to punkt informacyjny, zaprojektowany przez twórców DCK; drugi, po lewej, stół, którego blatem jest szyba z dziurą po kuli (okładka). Szkło pochodzi z niemieckiego banku, a uszkodzone zostało podczas napadu. Od śmietnika uchronił je pomysł londyńskich designerów, którzy słyną z kontrowersyjnych projektów. Tym razem zaprojektowali nietypowy stół, a gdy dowiedzieli się, że w Kielcach powstaje centrum designu, znaleźli dla swojego projektu miejsce przeznaczenia.

Program inauguracji Wzgórza Zamkowego w Kielcach


Weronika Mojecka, zdjęcia: rafanoo.com


Komentarze

Error connecting to mysql