Kielce v.0.8

Turystyka i Podróże
Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie

 drukuj stron�
Turystyka i Podróże Świat
Wys�ano dnia 30-08-2008 o godz. 08:00:00 przez sergio 1804

Historia niezwykłej rodziny Przypkowskich sięga głęboko w czasy średniowiecza, a jej herb Radwan, obecnie znak muzeum, należy do najstarszych polskich znaków rodowych.

Twórcą zbiorów astronomiczno - gnomonicznych stanowiących podstawę dzisiejszego muzeum, był Feliks Przypkowski zmarły w 1951 roku. To właśnie on systematycznie uzupełniał zapoczątkowaną w 1895 roku kolekcję zegarów słonecznych, kompletując zarazem księgozbiór dotyczący tych zagadnień. Studiując dawne dzieła gnomoniczne, konstruował na podstawie zawartych w nich opisów modele zegarów słonecznych, których wykonał ponad pięćdziesiąt. Nawiązał też kontakty z zagranicznymi antykwariatami, skąd sprowadzał książki i zabytkowe przyrządy naukowe.

3 lutego 1962 roku rodzina przekazała swe zbiory polskiemu państwu. Powstało wówczas Państwowe Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Dziś zasadniczy dział stanowi kolekcja zegarów słonecznych, wśród których są reprezentowane niemal wszystkie typy tych instrumentów, używanych od XV wieku do czasów najnowszych oraz przyborów astronomicznych gnomonicznych i wszelkich przyrządów służących do pomiaru czasu, jak klepsydry, zegary ogniowe czy ciekawsze typy zegarów mechanicznych

Ozdobę tej kolekcji stanowi zegar słoneczny z XVI wieku wykonany przez Erazma Habermela, zegar słoneczny z armatką strzelającą w południe, wykonany w Paryżu dla króla Stanisława Leszczyńskiego oraz XVII-wieczna majolikowa klepsydra wodna (Caltagirone na Sycylii). Spośród zegarów mechanicznych zwraca uwagę damski zegarek-pektoralik z XVII wieku w oprawie z kryształu górskiego oraz zegar wahadłowy z kolekcji króla Jar Kazimierza (Paryż, 1654 rok).

Wynikiem bibliofilskich zainteresowań Przypkowskich jest biblioteka starodruków, licząca około 600 tomów, w tym bazylejskie wydanie dzieła Mikołaja Kopernika "De revolutionibus orbium coelestium" (1566), książki z autografami Heweliusza, Kartezjusza i Huyghensa. Wśród kilku inkunabułów na uwagę zasługuje słynna historia świata Hartmana Schedla "Liber chronicarum", bogato ilustrowana drzeworytami, wydana w Norymberdze w roku 1493. Szczególną rangę mają tu książki i rękopisy z zakresu gnomoniki i nauk pokrewnych. Jest to jeden z kilku najbogatszych na świecie księgozbiorów z tej tak wąskiej dziedziny nauki!

Obecnym dyrektorem muzeum jest Piotr Maciej Przypkowski, historyk sztuki, który stara się kontynuować kolekcjonerskie tradycje rodzinne. Pod jego kierunkiem przeprowadzono kapitalny remont i adaptację zabytkowych budynków muzeum oraz zorganizowano obecną ekspozycję.

--------------------------------------
Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie jest czynne codziennie oprócz poniedziałków w godz. 8-15 a w sezonie letnim 8-16 tel. (0-41) 386-24-45 fax 386-54-89


Jarosław Panek Echo Dnia


Komentarze

Error connecting to mysql