Kielce v.0.8

Sport i Rekreacja
Najbogatsze kluby piłkarskie vs PZPN

 drukuj stron�
Sport i Rekreacja Polska
Wys�ano dnia 15-03-2005 o godz. 11:08:39 przez pala2 348

Sprawa trzech klubów piłkarskich - Legii Warszawa, Wisły Kraków i Groclinu Dyskobolii Grodzisk Wlkp., które nie wdrożyły warunków umowy ze sponsorem ekstraklasy Ideą, została skierowana do Wydziału Dyscypliny PZPN.

Od kilkunastu dni rozpoczęcie rozgrywek ligowych było zakłócone nie tylko przez pogodę, ale także przez stanowisko nieformalnej grupy G-4, czyli czterech klubów pierwszej ligi - Legii Warszawa, Wisły Kraków, Groclinu Dyskobolia Grodzisk Wlkp. i Amiki Wronki. Pierwsze trzy z nich grały w "kadłubowej" pierwszej kolejce rundy wiosennej, ale nie dochowały warunków umowy sponsorskiej z Ideą.

W ostatnich dwóch dniach ukazały się dwa oświadczenia grupy G- 4, w których informowano o wstrzymaniu wdrożenia umowy sponsorskiej w tych klubach, a następnie informowano o gotowości przystąpienia do realizacji kontraktu, ale postawiono pewne warunki. Najwięcej wątpliwości czterech klubów wzbudzała rola firmy SportFive w negocjacjach z Ideą, a także sprawa podziału wynagrodzenia dla klubów. Związkowi zarzucono także, iż nie ujawnił treści umowy ze sponsorem.

W poniedziałek władze PZPN ustosunkowały się do zarzutów grupy G-4. Prezes związku Michał Liskiewicz poinformował, że sprawa trzech klubów, które w miniony weekend nie dotrzymały warunków umowy, decyzją prezydium zarządu PZPN została przekazana Wydziałowi Dyscypliny.

"Ostatnie dwa oświadczenia są dla nas podmiotem wirtualnym, bowiem według regulaminu nie istnieje żadna grupa G-4. Jedyne ciało, które reprezentuje kluby, to Piłkarska Liga Polski, której przedstawiciele uczestniczą we wszystkich pracach związku. We wtorek dojdzie do spotkania władz PZPN, delegatów pierwszoligowych klubów, firmy PTK Centertel oraz firmy SportFive i mam nadzieję, że sprawa zostanie już do końca załatwiona" - powiedział Listkiewicz.

Prezes PZPN odniósł się także do roli firmy SportFive w negocjacjach z Ideą. "Współpraca z tą firmą wynika z umowy podpisane pięć lat temu. Wówczas agencja ta zrzekła się zdecentralizowanych praw do większości klubów pierwszej ligi, dzięki czemu powstała centralizacja klubowych praw medialnych i marketingowych. Właścicielem tych praw jest PZPN, co nie jest naszym wymysłem, ale wynika ze statutu FIFA" - mówił Listkiewicz.

"My zawsze pełnimy rolę usługową i nie rościmy sobie praw do innej funkcji - bronił się szef polskiego oddziału firmy SportFive Andrzej Placzyński - Nie musieliśmy obsługiwać tego kontraktu, ale chciała tego Idea. Podpisanie umowy nie jest problemem, o wiele trudniejsze jest jej obsłużenie. Do tego trzeba specjalistów. Nam na pewno łatwiej byłoby, gdyby prawa marketingowe były zdecentralizowane, ale tak nie jest".

Michał Listkiewicz odpowiedział także na zarzut, iż treść kontraktu ze sponsorem nie została ujawniona. "Umowa jest do wglądu w naszej siedzibie. Ponieważ jest to umowa handlowa, zawiera klauzule poufności, dlatego musimy zachować jak najwyższe środki ostrożności. Mimo to za zgodą PTK Centertel kopie kontraktów zostały przekazane klubom pod warunkiem, że jedna osoba z klubu weźmie na siebie odpowiedzialność za dotrzymanie tajności pisma".

Więcej konkretów ujawnił prezes Piłkarskiej Ligi Polskiej Zbigniew Koźmiński. "Sprawa wynikła chyba głównie z niedomówień, może zadecydował o tym brak odpowiedniej komunikacji - mówił - przecież jeszcze dwa dni przed podpisaniem umowy z Ideą wszystko było w porządku, wydawało się, że wszystkie wątpliwości zostały wyjaśnione. Działania grupy G-4 są golem samobójczym, na pewno utrudniają pozyskiwanie sponsorów" - powiedział Koźmiński.

"Prowadziliśmy niedawno spór ze SportFive i udało nam się osiągnąć to, iż prowizja tej firmy za podpisanie umowy z Ideą została obniżona z 17,5 procenta do 9 procent. Za obsługę kontraktu zapłacimy tej agencji 140 tysięcy złotych, a nie 300 tysięcy złotych, jak SportFive początkowo sobie życzyło. Podział wynagrodzeń dla klubów też jest sprawiedliwy. Czołowe kluby mają dostać od 5 do 5,5 mln złotych rocznie, słabsze ok. 2,7 mln złotych" - wyjaśnił prezes PLP.

Sprawa będzie miała ciąg dalszy we wtorek. Tego dnia w siedzibie PZPN spotkają się na rozmowach władze związku, przedstawiciele firmy PTK Centertel, SportFive oraz klubów pierwszej ligi.

Umowa sponsorska PZPN z Ideą dla pierwszej ligi została podpisana 1 lutego tego roku po wielu negocjacjach. Zgodnie z umową kluby polskiej ekstraklasy przez najbliższe 3,5 sezonu, czyli do czerwca 2008 roku, mają otrzymać wsparcie finansowe w wysokości 31,6 mln złotych, a Centertel uzyska m.in. prawo do umieszczenia swojej marki w nazwie oraz w oficjalnym logo ekstraklasy. Ponadto kluby maja udostępnić część swoich powierzchni reklamowych na koszulkach zawodników oraz na stadionach.


o2.pl


Komentarze

Error connecting to mysql