Kielce v.0.8

Nauka Technika
Nietypowe zaćmienie Słońca

 drukuj stron�
Nauka Technika Polska
Wys�ano dnia 01-04-2005 o godz. 04:08:02 przez pala2 308

W kwietniu nadal panują dobre warunki do obserwacji Jowisza i Saturna. Dojdzie też do kolejnego zakrycia Antaresa przez Księżyc. Wiosna rozgościła się na dobre i przez to dni robią się coraz dłuższe. W Warszawie 1 kwietnia Słońce wschodzi o godzinie 6:11, zachodzi o 19:10, a 30 kwietnia wschodzi o 5:08 i zachodzi o 20:00.

W najbliższym miesiącu Słońce wstępuje w znak Byka.

Dnia 8 kwietnia wystąpi ciekawe, bo obrączkowo-całkowite, zaćmienie Słońca. Niestety, nie będzie ono widoczne z terenu naszego kraju. Pas fazy obrączkowej zacznie się na południowym Pacyfiku, po czym zmieni się w pas fazy całkowitej i będzie taki prawie do zachodnich wybrzeży Ameryki Środkowej, po czym znów zmieni się w pas obrączkowy.

Jako obrączkowe zaćmienie będzie więc widoczne w całej Ameryce Środkowej i północnej części Ameryki Południowej. Częściowe fazy zaćmienia będą widoczne w prawie całej Ameryce Południowej i Środkowej oraz w południowej części Ameryki Północnej.

W kwietniu fazy Księżyca są następujące: ostatnia kwadra - 2 IV o godz. 2:50, nów - 8 IV o godz. 22:32, pierwsza kwadra - 16 IV o godz. 16:37, i pełnia - 24 IV o godz. 12:07. Najbliżej Ziemi Srebrny Glob znajdzie się 4 kwietnia o godz. 13:09 i ponownie 29 kwietnia o 12:16, a najdalej 16 kwietnia o 20:40.

Dnia 24 kwietnia w godzinach 9:50-14:00 obserwatorzy znajdujący się na Pacyfiku będą mogli podziwiać półcieniowe zaćmienie Księżyca.

W nocy z 26 na 27 kwietnia dojdzie do zakrycia Antaresa (najjaśniejszej gwiazdy konstelacji Skorpiona) przez Księżyc. Zjawisko będzie widoczne w godzinach 0:08-01:16. Dokładne momenty zakrycia i odkrycia zależą od współrzędnych geograficznych miejsca obserwacji.

Merkury, Wenus, Mars, Uran i Neptun znajdują się na niebie bardzo blisko Słońca i ich obserwacje w kwietniu nie są możliwe.

Przez całą noc panują doskonałe warunki do podziwiania największej planety Układu Słonecznego - Jowisza. Świeci on bardzo jasno w gwiazdozbiorze Panny, podczas nieobecności Wenus będąc trzecim pod względem jasności obiektem na niebie (po Słońcu i Księżycu).

Wieczorem w gwiazdozbiorze Bliźniąt możemy obserwować Saturna, który świeci z blaskiem porównywalnym do najjaśniejszych gwiazd na niebie.

Rankiem, dysponując przynajmniej średniej wielkości teleskopem, możemy pokusić się o odnalezienie Plutona.

Jeśli chodzi o małe ciała Układu Słonecznego, to w kwietniu w zasięgu niewielkiej nawet lornetki mamy dwie planetoidy: (1) Ceres i (2) Pallas oraz kometę C/2004 Q2 (Machholz).

Po trzech miesiącach posuchy pojawia się wreszcie jakiś w miarę aktywny rój meteorów - Lirydy, którego meteory można obserwować od 16 do 25 kwietnia. Maksimum aktywności wypada w godzinach od 4:30 do 15:30 dnia 22 kwietnia. Nie są to godziny odpowiednie dla obserwatorów w Polsce, a ponadto w obserwacjach przeszkadzał będzie Księżyc zbliżający się do pełni.

Niemniej największej liczby meteorów, nawet kilkunastu na godzinę, powinniśmy oczekiwać trakcie nocy z 21 na 22 i 22 na 23 kwietnia nad ranem.




Komentarze

Error connecting to mysql