Kielce v.0.8

Turystyka i Podróże
Nowy Korczyn

 drukuj stron�
Turystyka i Podróże Świętokrzyskie Turystyka i Podróże
Wys�ano dnia 16-07-2004 o godz. 17:00:00 przez pala2 370

Dawniej miasto, obecnie osada leżąca nad Wisłą i Nidą. Początek swój zawdzięcza istnieniu książęcego grodu, który znajdował się na prawym brzegu Nidy, na terenie dzisiejszego Starego Korczyna Dogodne położenie przy trakcie z Krakowa do Sandomierza, zdecydowało o rozwoju osady.


Za panowania Bolesława Wstydliwego, w 1258 roku zostaje założone miasto. Organizacja prawna Korczyna staje się przykładem dla innych miast lokowanych na tzw. prawie korczyńskim. Za panowania Kazimierza Wielkiego zbudowano murowany zamek. Zaś Władysław Jagiełło organizował zjazdy szlachty małopolskiej. Za panowania Stefana Batorego 1576-1586 w mieście założono wodociągi, zbudowano łaźnie i wiele budynków murowanych. Ówcześni kronikarze zaliczają Korczyn do miast rzędu Krakowa czy Poznania.

Do upadku miasta przyczynili się rokoszanie Zebrzydowskiego i liczne pożary w XIX wieku. Z zabytków zachował się kościół parafialny gotycko-renesansowy z XVI wieku z dwoma wczesnobarokowymi kaplicami. Fasada zachodnia z około 1630 roku ozdobiona orłem i herbem Wazów. Bogaty wystrój wnętrza, w arkadzie wejściowej piękna krata barokowa. Kościół i klasztor pofranciszkański. Kościół gotycki kilkakrotnie przebudowywany. Najstarszą częścią jest prezbiterium wczesnogotyckie z XIII wieku wewnątrz ślady polichromii.

W południowo wschodniej części osady znajduje się klasycystyczna, murowana synagoga z końca XVIII wieku zachowana w niezłym stanie. Wokół Rynku kilka zabytkowych domów. Najstarszy z nich pod numerem 36 zwany Domem Długosza i nr 7 z XVII wieku wg. tradycji miała się tu mieścić szkoła jezuicka.


Tekst: Jerzy Kapuściński


Komentarze

Error connecting to mysql