Kielce v.0.8

Kielce
PamiÄ…tki dla Muzeum Historii Kielc

 drukuj stron�
Kielce
Wys�ano dnia 30-11-2006 o godz. 10:00:00 przez pala2 639

Niedawno powstałe Muzeum Historii Kielc zwróciło się do mieszkańców miasta z prośbą o składanie darów będących śladem przeszłości miasta.

Muzealnikom szczególnie zależy na pamiątkach rodzinnych, dokumentach, starych fotografiach, drobnych elementach wyposażenia domów i mieszkań, wszystkich przedmiotach związanych z historią kieleckich rodzin, organizacji, urzędów i cechów oraz znanych postaci w dziejach naszego miasta.

Na pewno w szufladach starych stołów i biurek, w albumach i pudłach, na strychach i w różnych zakamarkach są jeszcze przedmioty związane z zapomnianą historię swoich familii, swoich dziadów i pradziadów, którzy w Kielcach mieszkali i tworzyli nasze miasto.

- Nasze korzenie zawdzięczamy muzealnej przeszłości Kielc XIX-wiecznych oraz działalności Muzeum Świętokrzyskiego PTK, Muzeum Świętokrzyskiego i Muzeum Narodowego w Kielcach. W swojej działalności kierujemy się wskazaniami nieżyjących już muzealników i regionalistów:- Tadeusza Szymona Włoszka, Edmunda Massalskiego, Władysława Kosterskiego-Spalskiego, Sylwestera Kowalczewskiego, Jana Czarnockiego, Jana Pazdura i wielu wielu innych Nawiązując do tradycji chcielibyśmy uzyskać dary od kielczan, którym leży na sercu dobro naszego miasta, jego historia i tradycja - mówi dr Jan Główka dyrektor Muzeum Historii Kielc.

- Gorąco popieram apel a składanie darów dla Muzeum Historii Kielc. Mamy czasem pamiątki, które nam być może nie są potrzebne, nie mają większej wartości materialnej, nie są związane z historią rodziny, a stanowią cenny materialny ślad przeszłości miasta. Są to na przykład tablice z nazwami ulic, czy urzędów, sklepowe wywieszki, reklamy, rachunki. Nie przykładamy do nich wagi, ale zamiast wyrzucić je przy kolejnych porządkach - przekażmy je muzeum - mówi Jarosław Machnicki - historyk, radny Rady Miejskiej, który jako pierwszy ofiarował dla muzeum Kielc księgę ewidencji broni miejskiego policmajstra z lat I wojny światowej

- Obecnie przystępujemy do zorganizowania stałej wystawy historycznej, którą udostępnimy kielczanom w 2007 r. Przedmioty i pamiątki po wpisaniu do inwentarzy muzealnych staną się muzealiami i wzbogacą ekspozycję historii Kielc, a ofiarność już na zawsze zostanie częścią naszej tradycji muzealnej - mówi Jan Główka.

***

Dary dla Muzeum Historii Kielc można złożyć w siedzibie muzeum przy ul. Św. Leonarda 4, w dni powszednie w godzinach od 10.00 do 14.00.

***

Muzeum Historii Kielc
1 września 2006 Rada Miasta Kielc podjęła uchwałę o zainicjowaniu działalności nowej placówki muzealnej, a 30 października instytucja otrzymała swoją siedzibę w wyremontowanej XIX-wiecznej kamienicy przy ul. Św. Leonarda 4.

Muzeum Historii Kielc nawiązuje do tradycji kolekcjonerskich i muzealnych biskupów krakowskich, Akademii Górniczej w Kielcach, XIX-wiecznej Szkoły Wojewódzkiej, zbiorów Tomasza Zielińskiego i rodziny Jarońskich, Muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego oraz Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego i niezrealizowanego pomysłu Muzeum Legionów.

Jarosław Machnicki - historyk, radny Rady Miejskiej, jako pierwszy ofiarował dla muzeum Kielc księgę ewidencji broni miejskiego policmajstra z lat I wojny światowej
- Gorąco popieram apel a składanie darów dla Muzeum Historii Kielc. Mamy czasem pamiątki, które nam być może nie są potrzebne, nie mają większej wartości materialnej, nie są związane z historią rodziny, a stanowią cenny materialny ślad przeszłości miasta.


Marek MaciÄ…gowski Echo Dnia


Komentarze

Error connecting to mysql