Kielce v.0.8

Kielce
Plany inwestycyjne Kielc na lata 2008-2012

 drukuj stron�
Kielce
Wys�ano dnia 02-08-2007 o godz. 09:00:00 przez sergiusz 866

Już wiadomo, kto będzie najważniejszy w Kielcach w latach 2008-2012 - to dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg. Odpowiadać będzie za 60 procent inwestycji ujętych w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym. Kilkanaście z nich to całkiem nowe propozycje.

Projekt WPI otrzymali kieleccy radni. Do 15 września mają czas, by pochylić się nad dokumentem i dobrze zastanowić, czy go akceptują, czy też mają własne propozycje. To ważne, bo w przypadku uchwalania WPI obowiązuje zasada - chcesz dokonać zmiany, np. wpisać inną inwestycję lub którąś z zaplanowanych wykonać szybciej, musisz wskazać, z której z pozostałych zrezygnować bądź w konsekwencji którą opóźnić. - Do czerwca składaliśmy własne propozycje do programu. Już pobieżna lektura wskazuje, że jest w nim dużo zmian w porównaniu do WPI na lata 2007-2011 - ocenia Artur Gierada (PO), wiceprzewodniczący rady miejskiej.

Nowych inwestycji jest aż 17, ale też i wszystkich zadań jest więcej. Wcześniej planowano 26 przedsięwzięć, teraz 38. I choć program obejmuje jeszcze 2012 rok, to tylko osiem inwestycji wtedy miałoby swój finał. Pozostałe w większości mają zakończyć się w ciągu najbliższych trzech, czterech lat. Jeżeli plany władz miasta się powiodą, to już niedługo Kielce staną się zupełnie innym miastem, a na pewno radykalnie zmieni się śródmieście. Aż sześć spośród nowych zadań dotyczy bowiem przebudowy tej części Kielc.

I tak wśród nowych inwestycji jest budowa ulicy Nowosilnicznej od Warszawskiej do placu św. Wojciecha, przebudowa wnętrza ulicy Warszawskiej (na odcinku od alei IX Wieków Kielc do ulicy Orlej), przebudowa placu NMP wraz z ulicami prowadzącymi do niego od Sienkiewicza, a także przygotowanie pod odtworzenie miejskiej zabudowy tzw. trójkąta bermudzkiego, czyli obszaru między Piotrkowską, Silniczną, a aleją IX Wieków wraz z budową na tej ulicy nowego skrzyżowania z ulicą Nowy Świat. To jednak nie koniec. Wydaje się, że prezydent Kielc przynajmniej na razie odstąpił od kontrowersyjnego pomysłu budowy parkingu wielopoziomowego na placu Konstytucji, bo słowa o nim w WPI nie ma. Jest za to wpisana budowa trzypoziomowego parkingu przy ulicy Solnej. Kolejne dwa parkingi zaplanowane są przy ulicy Ściegiennego (w pobliżu stadionu piłkarskiego) oraz przy hali sportowej na ulicy Bocznej.

Wygląd śródmieścia zmienić ma też budowa Kieleckiego Centrum Niepełnosprawnych, które ma powstać na zajętej obecnie pod parking działce przy ulicy Bodzentyńskiej.

W projekcie WPI nie brakuje inwestycji drogowych. Wokół Targów Kielce powstaną nowe ulice, miasto nareszcie doczeka się zatok autobusowych i pętli z prawdziwego zdarzenia, wybudowane zostanie przedłużenie ulicy Świętokrzyskiej do Cedzyny, w dalszym ciągu rozbudowywana będzie Łódzka, powstanie druga nitka Ściegiennego oraz nowy węzeł na skrzyżowaniu Żelaznej i Grunwaldzkiej, gruntownej modernizacji doczeka się most Herbski, powstanie nowy węzeł drogowy u zbiegu Żelaznej, Zagnańskiej, 1 Maja wraz z przebudową ronda Herlinga-Grudzińskiego. Za większość tych zadań, bo aż za 22, odpowiadać będzie Miejski Zarząd Dróg.

W dalszym ciągu w WPI figuruje m.in. budowa ogrodu botanicznego, modernizacja Kadzielni, przebudowa Rynku, adaptacja zespołu powięziennego na ulicy Zamkowej.

I jeszcze jedna ważna informacja - 29 inwestycji władze miasta zamierzają zrealizować przy pomocy środków zewnętrznych.


Joanna Gergont Gazeta Wyborcza


Komentarze

Error connecting to mysql