Turystyka i Podróże
Wys�ano dnia 07-08-2014 o godz. 19:09:28 przez bozena 9442
Wys�ano dnia 07-08-2014 o godz. 19:09:28 przez bozena 9442
Czy Polacy lubiÄ… piesze wÄ™drówki? Czy wiedzÄ…, jakie funkcje peÅ‚ni szlak turystyczny? Czy znajÄ… zasady poruszania siÄ™ po nich? Gdzie planujÄ… spÄ™dzić wakacyjny wypoczynek? |
Na te i wiele innych pytaÅ„ odpowiada raport sporzÄ…dzony w ramach VI edycji programu „Po stronie natury”. Z przeprowadzonego badania wynika, że na tle innych województw to mieszkaÅ„cy ze ÅšwiÄ™tokrzyskiego najczęściej korzystajÄ… ze szlaków turystycznych z przyjacióÅ‚mi i znajomymi – tak deklaruje aż 54% spacerowiczów z tego regionu.
Góry i lasy
Celem badania, przeprowadzonego przez organizatora programu „Po stronie natury” firmÄ™ Å»ywiec Zdrój S.A. wraz z partnerami: FundacjÄ… Nasza Ziemia, Lasami PaÅ„stwowymi oraz partnerem wspierajÄ…cym: Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym we wspóÅ‚pracy z domem badawczym GFK Polonia, byÅ‚a analiza zachowaÅ„, postaw i wiedzy ekologicznej Polaków zwiÄ…zanych z pieszymi wÄ™drówkami po szlakach turystycznych. Z sondażu wyÅ‚ania siÄ™ obraz Polaka-wÄ™drowca, który chÄ™tnie bywa na górskich szlakach, a wycieczkÄ™ do lasu przedkÅ‚ada nad inne atrakcje . Prawie trzy czwarte uczestników badania (73%) uważa, że wycieczki szlakami turystycznymi gwarantujÄ… odwiedzenie ciekawych przyrodniczo miejsc. Niemal poÅ‚owa respondentów (44%) byÅ‚a w lesie lub w górach w ciÄ…gu ostatniego miesiÄ…ca. Co trzeci badany deklaruje odbywanie takich wycieczek co najmniej raz na trzy miesiÄ…ce.
Od 6 lat wspólnie z partnerami programu „Po stronie natury” edukujemy Polaków, jak dbać o Å›rodowisko naturalne. PrzeprowadzajÄ…c badanie chcieliÅ›my sprawdzić, czy Polacy potrafiÄ… odpowiedzialne korzystać z uroków natury, gÅ‚ównie podczas pieszych wycieczek po szlakach turystycznych. Cieszy nas fakt, że tak wiele osób wybiera wÅ‚aÅ›nie ten rodzaj wypoczynku. Tym bardziej, że duża część badanych preferuje bliskie naszemu sercu trasy górskie. Program „Po stronie natury” swoje korzenie i tradycjÄ™ ma w Beskidzie Å»ywieckim. JesteÅ›my dumni z tego miejsca, dlatego zapraszamy Polaków do odwiedzenie Beskidów, by podczas wycieczek górskimi Å›cieżkami poznali piÄ™kno przyrody i mogli uczyć siÄ™, jak dbać o Å›rodowisko naturalne - mówi Monika Piekarska, Å»ywiec Zdrój S.A.
Czy mieszkaÅ„cy województwa Å›wiÄ™tokrzyskiego znajÄ… funkcje szlaków turystycznych?
Z przeprowadzonego badania wynika, że wiÄ™kszość mieszkaÅ„ców województwa Å›wiÄ™tokrzyskiego potrafi prawidÅ‚owo wskazać role, jakie peÅ‚niÄ… szlaki. Ponad trzy czwarte badanych (69%) dostrzega, że szlaki turystyczne umożliwiajÄ… bezpieczne i odpowiedzialne obcowanie z naturÄ…. Prawie trzy czwarte poprawnie przypisuje szlakom funkcjÄ™ katalizujÄ…cÄ… ruch turystyczny i uÅ‚atwianie Å›wiadomego poznania przyrody. 58% osób zauważa natomiast, że szlaki pomagajÄ… chronić Å›rodowisko naturalne. 87% mieszkaÅ„ców tego regionu, którzy wziÄ™li udziaÅ‚ w badaniu, jest Å›wiadomych, że w ich województwie znajdujÄ… siÄ™ szlaki turystyczne. Pozostali nie wiedzÄ… o trasach turystycznych (10%) lub uważajÄ…, że ich w ogóle nie ma (3%). Ponadto 59% badanych potrafi wymienić co najmniej jeden szlak.
Z badania wynika, że przedstawiciele województwa Å›wiÄ™tokrzyskiego lubiÄ… leÅ›ne i górskie wÄ™drówki
i chÄ™tnie korzystajÄ… ze szlaków turystycznych. W ciÄ…gu ostatnich 3 miesiÄ™cy dwie trzecie respondentów (66%) wÄ™drowaÅ‚o po lasach, a w ciÄ…gu 6 miesiÄ™cy trochÄ™ ponad jedna trzecia (34%) wÄ™drowaÅ‚a po górach. Ponad poÅ‚owa (53%) planuje skorzystać ze szlaków turystycznych w czasie tegorocznych wakacji. Ponad dwie trzecie (69%) badanych osób, ceniÄ…c sobie poczucie bezpieczeÅ„stwa, woli wÄ™drować specjalnie wyznaczonymi trasami niż nieznanymi Å›cieżkami, a aż 80% twierdzi, że wÄ™drowanie szlakiem turystycznym gwarantuje zobaczenie ciekawych, atrakcyjnych przyrodniczo miejsc.
Czy potrafiÄ… odpowiednio przygotować siÄ™ do pieszej wÄ™drówki?
Jak wynika z badania Polacy z województwa Å›wiÄ™tokrzyskiego potrafiÄ… odpowiednio przygotować siÄ™ do takich wypraw – aż 80% wie, że należy spodziewać siÄ™ nagÅ‚ych zmian pogody, a również 80% deklaruje, że dokÅ‚adnie planuje wÄ™drówki i przed wyruszeniem zaopatruje siÄ™ w mapÄ™. Ponadto trzy czwarte wszystkich ankietowanych Polaków zdaje sobie sprawÄ™, że szlak turystyczny jest wyposażony w oznaczenia umożliwiajÄ…ce jego przejÅ›cie osobom o różnym stopniu doÅ›wiadczenia i umiejÄ™tnoÅ›ci. Jednak aż 69% ankietowanych z regionu Å›wiÄ™tokrzyskiego żywi bÅ‚Ä™dne przekonanie, że kolory wyznaczonych tras oznaczajÄ… ich trudność.
Jak mówi Jerzy KapÅ‚on, z Centralnego OÅ›rodka Turystyki Górskiej PTTK: OdwiedzajÄ…c górskie szlaki, widzimy coraz wiÄ™cej amatorów tego typu wypoczynku. Niestety osoby, które dopiero rozpoczynajÄ… swojÄ… przygodÄ™ z pieszymi wÄ™drówkami uważajÄ…, że oznaczenia szlaków wskazujÄ… na poziom trudność danej trasy. Nic bardziej mylnego. W polskich lasach i górach jest pięć kolorów szlaków turystycznych: niebieski wskazuje na dÅ‚ugie, dalekosiężne szlaki, czerwony odnosi siÄ™ do gÅ‚ównych, najbardziej charakterystycznych tras, czarny informuje o krótkim szlaku lub koÅ„cowym podejÅ›ciu, zielony prowadzi do ciekawych turystycznie miejsc, kolor żóÅ‚ty Å‚Ä…czy ze sobÄ… inne szlaki, a czasem jest szlakiem dojÅ›ciowy, czyli prowadzi do konkretnego celu w pobliżu innego szlaku.
Czy Polacy zawsze sÄ… po stronie natury?
Zachowanie czÅ‚owieka bezpoÅ›rednio wpÅ‚ywa na stan przyrody, zarówno w sposób pozytywny, jak i negatywny. Polacy nie zawsze wiedzÄ…, jakie zachowania na szlaku i w lesie sÄ… wÅ‚aÅ›ciwe. Zdecydowana wiÄ™kszość potÄ™pia karmienie i niepokojenie dzikich zwierzÄ…t, spuszczanie psów ze smyczy, czy wyrzucanie resztek jedzenia. WÅ›ród ankietowanych istnieje jednak niepewność odnoÅ›nie dozwolonych form korzystania z lasu. Nadal wiele osób ma wÄ…tpliwoÅ›ci, czy w lesie każda trasa jest odpowiednia do wÄ™drówki z psem, jazdy rowerem lub wycieczki konnej. Ponadto okoÅ‚o poÅ‚owa badanych nie jest Å›wiadoma, że nie należy rozpalać ogniska w odlegÅ‚oÅ›ci mniejszej niż 100 m od lasu, czy też piknikować, a przede wszystkim haÅ‚asować na terenie parków narodowych. Szczególnie Å›wiadomi podstawowych zasad obowiÄ…zujÄ…cych na szlakach turystycznych i w lasach sÄ… ankietowani w wieku miÄ™dzy 45 a 55 rokiem życia. NajmÅ‚odsza grupa (25-34 lata) przejawia o wiele wiÄ™kszÄ… wyrozumiaÅ‚ość w kwestii nie przestrzegania reguÅ‚ obowiÄ…zujÄ…cych podczas pieszych wÄ™drówek.
Bardzo budujÄ…ce jest, że aż 90% ankietowanych Polaków uważa, że lasy to nasze dobro narodowe i obowiÄ…zkiem każdego odwiedzajÄ…cego las jest dbanie o ochronÄ™ przyrody. Czuwanie nad zachowaniem różnorodnoÅ›ci biologicznej lasów i chronienie ich przed wieloma zagrożeniami należy gÅ‚ównie do leÅ›ników. W ten sposób troszczymy siÄ™ nie tylko o przyrodÄ™, ale też umożliwiamy Polakom bezpieczne korzystanie z jej dóbr. Jednak, aby nasza praca nie zostaÅ‚a zaprzepaszczona, każdy powinien dbać o otaczajÄ…cÄ… nas przyrodÄ™.PrzestrzegajÄ…c kilku kluczowych zasad podczas pieszych wÄ™drówek, przyczynimy siÄ™ do zachowania piÄ™kna natury na wiele dÅ‚ugich lat – mówi Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów PaÅ„stwowych.
Wspólnymi siÅ‚ami zdziaÅ‚amy wiÄ™cej
Organizatorzy programu „Po stronie natury” zachÄ™cajÄ… wszystkich Polaków do spÄ™dzania wolnego czasu na Å‚onie natury. W ramach bieżącej edycji programu odnawianych jest ponad 300 kilometrów szlaków turystycznych w Beskidzie Å»ywieckim, ÅšlÄ…skim i MaÅ‚ym. Szlaki peÅ‚niÄ… ważnÄ… rolÄ™ ekologicznÄ…, uÅ‚atwiajÄ… Å›wiadome poznanie i uczenie siÄ™ przyrody, a przede wszystkim pozwalajÄ… na odpowiedzialne obcowanie z naturÄ…. Polacy sÄ… entuzjastycznie nastawieni do akcji ekologicznych, majÄ…cych na celu ochronÄ™ otaczajÄ…cej nas przyrody.
Doceniamy zaangażowanie Polaków w dziaÅ‚ania na rzecz ochrony przyrody i cieszy nas fakt, że dwie trzecie (69%) ankietowanych deklaruje, że wprowadza w swoje życie nawyki proekologiczne. WychodzÄ…c na szlak, powinniÅ›my pamiÄ™tać, aby być Å›wiadomymi i uważnymi turystami. Każdy z nas ma wpÅ‚yw na ochronÄ™ Å›rodowiska naturalnego, ale wspólnie możemy osiÄ…gnąć znacznie wiÄ™cej. PodejmujÄ…c odpowiedzialne wybory, dbamy o przyrodÄ™ i zachowanie jej walorów zarówno dla siebie samych, jak i dla przyszÅ‚ych pokoleÅ„ – mówi SÅ‚awomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia.
Więcej o akcji na www.postronienatury.pl
Góry i lasy
Celem badania, przeprowadzonego przez organizatora programu „Po stronie natury” firmÄ™ Å»ywiec Zdrój S.A. wraz z partnerami: FundacjÄ… Nasza Ziemia, Lasami PaÅ„stwowymi oraz partnerem wspierajÄ…cym: Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym we wspóÅ‚pracy z domem badawczym GFK Polonia, byÅ‚a analiza zachowaÅ„, postaw i wiedzy ekologicznej Polaków zwiÄ…zanych z pieszymi wÄ™drówkami po szlakach turystycznych. Z sondażu wyÅ‚ania siÄ™ obraz Polaka-wÄ™drowca, który chÄ™tnie bywa na górskich szlakach, a wycieczkÄ™ do lasu przedkÅ‚ada nad inne atrakcje . Prawie trzy czwarte uczestników badania (73%) uważa, że wycieczki szlakami turystycznymi gwarantujÄ… odwiedzenie ciekawych przyrodniczo miejsc. Niemal poÅ‚owa respondentów (44%) byÅ‚a w lesie lub w górach w ciÄ…gu ostatniego miesiÄ…ca. Co trzeci badany deklaruje odbywanie takich wycieczek co najmniej raz na trzy miesiÄ…ce.
Od 6 lat wspólnie z partnerami programu „Po stronie natury” edukujemy Polaków, jak dbać o Å›rodowisko naturalne. PrzeprowadzajÄ…c badanie chcieliÅ›my sprawdzić, czy Polacy potrafiÄ… odpowiedzialne korzystać z uroków natury, gÅ‚ównie podczas pieszych wycieczek po szlakach turystycznych. Cieszy nas fakt, że tak wiele osób wybiera wÅ‚aÅ›nie ten rodzaj wypoczynku. Tym bardziej, że duża część badanych preferuje bliskie naszemu sercu trasy górskie. Program „Po stronie natury” swoje korzenie i tradycjÄ™ ma w Beskidzie Å»ywieckim. JesteÅ›my dumni z tego miejsca, dlatego zapraszamy Polaków do odwiedzenie Beskidów, by podczas wycieczek górskimi Å›cieżkami poznali piÄ™kno przyrody i mogli uczyć siÄ™, jak dbać o Å›rodowisko naturalne - mówi Monika Piekarska, Å»ywiec Zdrój S.A.
Czy mieszkaÅ„cy województwa Å›wiÄ™tokrzyskiego znajÄ… funkcje szlaków turystycznych?
Z przeprowadzonego badania wynika, że wiÄ™kszość mieszkaÅ„ców województwa Å›wiÄ™tokrzyskiego potrafi prawidÅ‚owo wskazać role, jakie peÅ‚niÄ… szlaki. Ponad trzy czwarte badanych (69%) dostrzega, że szlaki turystyczne umożliwiajÄ… bezpieczne i odpowiedzialne obcowanie z naturÄ…. Prawie trzy czwarte poprawnie przypisuje szlakom funkcjÄ™ katalizujÄ…cÄ… ruch turystyczny i uÅ‚atwianie Å›wiadomego poznania przyrody. 58% osób zauważa natomiast, że szlaki pomagajÄ… chronić Å›rodowisko naturalne. 87% mieszkaÅ„ców tego regionu, którzy wziÄ™li udziaÅ‚ w badaniu, jest Å›wiadomych, że w ich województwie znajdujÄ… siÄ™ szlaki turystyczne. Pozostali nie wiedzÄ… o trasach turystycznych (10%) lub uważajÄ…, że ich w ogóle nie ma (3%). Ponadto 59% badanych potrafi wymienić co najmniej jeden szlak.
Z badania wynika, że przedstawiciele województwa Å›wiÄ™tokrzyskiego lubiÄ… leÅ›ne i górskie wÄ™drówki
i chÄ™tnie korzystajÄ… ze szlaków turystycznych. W ciÄ…gu ostatnich 3 miesiÄ™cy dwie trzecie respondentów (66%) wÄ™drowaÅ‚o po lasach, a w ciÄ…gu 6 miesiÄ™cy trochÄ™ ponad jedna trzecia (34%) wÄ™drowaÅ‚a po górach. Ponad poÅ‚owa (53%) planuje skorzystać ze szlaków turystycznych w czasie tegorocznych wakacji. Ponad dwie trzecie (69%) badanych osób, ceniÄ…c sobie poczucie bezpieczeÅ„stwa, woli wÄ™drować specjalnie wyznaczonymi trasami niż nieznanymi Å›cieżkami, a aż 80% twierdzi, że wÄ™drowanie szlakiem turystycznym gwarantuje zobaczenie ciekawych, atrakcyjnych przyrodniczo miejsc.
Czy potrafiÄ… odpowiednio przygotować siÄ™ do pieszej wÄ™drówki?
Jak wynika z badania Polacy z województwa Å›wiÄ™tokrzyskiego potrafiÄ… odpowiednio przygotować siÄ™ do takich wypraw – aż 80% wie, że należy spodziewać siÄ™ nagÅ‚ych zmian pogody, a również 80% deklaruje, że dokÅ‚adnie planuje wÄ™drówki i przed wyruszeniem zaopatruje siÄ™ w mapÄ™. Ponadto trzy czwarte wszystkich ankietowanych Polaków zdaje sobie sprawÄ™, że szlak turystyczny jest wyposażony w oznaczenia umożliwiajÄ…ce jego przejÅ›cie osobom o różnym stopniu doÅ›wiadczenia i umiejÄ™tnoÅ›ci. Jednak aż 69% ankietowanych z regionu Å›wiÄ™tokrzyskiego żywi bÅ‚Ä™dne przekonanie, że kolory wyznaczonych tras oznaczajÄ… ich trudność.
Jak mówi Jerzy KapÅ‚on, z Centralnego OÅ›rodka Turystyki Górskiej PTTK: OdwiedzajÄ…c górskie szlaki, widzimy coraz wiÄ™cej amatorów tego typu wypoczynku. Niestety osoby, które dopiero rozpoczynajÄ… swojÄ… przygodÄ™ z pieszymi wÄ™drówkami uważajÄ…, że oznaczenia szlaków wskazujÄ… na poziom trudność danej trasy. Nic bardziej mylnego. W polskich lasach i górach jest pięć kolorów szlaków turystycznych: niebieski wskazuje na dÅ‚ugie, dalekosiężne szlaki, czerwony odnosi siÄ™ do gÅ‚ównych, najbardziej charakterystycznych tras, czarny informuje o krótkim szlaku lub koÅ„cowym podejÅ›ciu, zielony prowadzi do ciekawych turystycznie miejsc, kolor żóÅ‚ty Å‚Ä…czy ze sobÄ… inne szlaki, a czasem jest szlakiem dojÅ›ciowy, czyli prowadzi do konkretnego celu w pobliżu innego szlaku.
Czy Polacy zawsze sÄ… po stronie natury?
Zachowanie czÅ‚owieka bezpoÅ›rednio wpÅ‚ywa na stan przyrody, zarówno w sposób pozytywny, jak i negatywny. Polacy nie zawsze wiedzÄ…, jakie zachowania na szlaku i w lesie sÄ… wÅ‚aÅ›ciwe. Zdecydowana wiÄ™kszość potÄ™pia karmienie i niepokojenie dzikich zwierzÄ…t, spuszczanie psów ze smyczy, czy wyrzucanie resztek jedzenia. WÅ›ród ankietowanych istnieje jednak niepewność odnoÅ›nie dozwolonych form korzystania z lasu. Nadal wiele osób ma wÄ…tpliwoÅ›ci, czy w lesie każda trasa jest odpowiednia do wÄ™drówki z psem, jazdy rowerem lub wycieczki konnej. Ponadto okoÅ‚o poÅ‚owa badanych nie jest Å›wiadoma, że nie należy rozpalać ogniska w odlegÅ‚oÅ›ci mniejszej niż 100 m od lasu, czy też piknikować, a przede wszystkim haÅ‚asować na terenie parków narodowych. Szczególnie Å›wiadomi podstawowych zasad obowiÄ…zujÄ…cych na szlakach turystycznych i w lasach sÄ… ankietowani w wieku miÄ™dzy 45 a 55 rokiem życia. NajmÅ‚odsza grupa (25-34 lata) przejawia o wiele wiÄ™kszÄ… wyrozumiaÅ‚ość w kwestii nie przestrzegania reguÅ‚ obowiÄ…zujÄ…cych podczas pieszych wÄ™drówek.
Bardzo budujÄ…ce jest, że aż 90% ankietowanych Polaków uważa, że lasy to nasze dobro narodowe i obowiÄ…zkiem każdego odwiedzajÄ…cego las jest dbanie o ochronÄ™ przyrody. Czuwanie nad zachowaniem różnorodnoÅ›ci biologicznej lasów i chronienie ich przed wieloma zagrożeniami należy gÅ‚ównie do leÅ›ników. W ten sposób troszczymy siÄ™ nie tylko o przyrodÄ™, ale też umożliwiamy Polakom bezpieczne korzystanie z jej dóbr. Jednak, aby nasza praca nie zostaÅ‚a zaprzepaszczona, każdy powinien dbać o otaczajÄ…cÄ… nas przyrodÄ™.PrzestrzegajÄ…c kilku kluczowych zasad podczas pieszych wÄ™drówek, przyczynimy siÄ™ do zachowania piÄ™kna natury na wiele dÅ‚ugich lat – mówi Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów PaÅ„stwowych.
Wspólnymi siÅ‚ami zdziaÅ‚amy wiÄ™cej
Organizatorzy programu „Po stronie natury” zachÄ™cajÄ… wszystkich Polaków do spÄ™dzania wolnego czasu na Å‚onie natury. W ramach bieżącej edycji programu odnawianych jest ponad 300 kilometrów szlaków turystycznych w Beskidzie Å»ywieckim, ÅšlÄ…skim i MaÅ‚ym. Szlaki peÅ‚niÄ… ważnÄ… rolÄ™ ekologicznÄ…, uÅ‚atwiajÄ… Å›wiadome poznanie i uczenie siÄ™ przyrody, a przede wszystkim pozwalajÄ… na odpowiedzialne obcowanie z naturÄ…. Polacy sÄ… entuzjastycznie nastawieni do akcji ekologicznych, majÄ…cych na celu ochronÄ™ otaczajÄ…cej nas przyrody.
Doceniamy zaangażowanie Polaków w dziaÅ‚ania na rzecz ochrony przyrody i cieszy nas fakt, że dwie trzecie (69%) ankietowanych deklaruje, że wprowadza w swoje życie nawyki proekologiczne. WychodzÄ…c na szlak, powinniÅ›my pamiÄ™tać, aby być Å›wiadomymi i uważnymi turystami. Każdy z nas ma wpÅ‚yw na ochronÄ™ Å›rodowiska naturalnego, ale wspólnie możemy osiÄ…gnąć znacznie wiÄ™cej. PodejmujÄ…c odpowiedzialne wybory, dbamy o przyrodÄ™ i zachowanie jej walorów zarówno dla siebie samych, jak i dla przyszÅ‚ych pokoleÅ„ – mówi SÅ‚awomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia.
Więcej o akcji na www.postronienatury.pl
Po stronie natury
Komentarze |