Kielce v.0.8

Świętokrzyskie
Polacy z zagranicy wymeldowujÄ… siÄ™

 drukuj stron�
Świętokrzyskie Cywilizacja
Wys�ano dnia 22-08-2006 o godz. 14:00:00 przez pala2 401

Ruch w urzędach meldunkowych, osoby pracujące za granicą masowo się wymeldowują, bo chcą uniknąć podwójnego opodatkowania.

Pani Marta ze Starachowic wczoraj wymeldowała czasowo swoją córkę Małgorzatę, która legalnie pracuje w Wielkiej Brytanii. - Gosia była mocno załamana, gdy okazało się, że za ubiegły rok musi zapłacić podatek w Anglii i jeszcze 10 tys. zł w Polsce - opowiada pani Marta. Rozwiązania tej sytuacji zaczęła szukać wtedy, gdy sprawę podwójnego opodatkowania nagłośniły media.

- Dowiedziałam się, że wystarczy się wymeldować, poinformować o tym urząd skarbowy i wtedy tylko raz płaci się podatek. Tak zrobiliśmy, trwało to tylko kilka minut - mówi pani Marta.

Ponieważ rodzice wymeldowali czasowo córkę ze wspólnego mieszkania, to teraz zmniejszą im się opłaty za czynsz i np. za wodę.

Barbara Obara, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich UM Kielce, potwierdza, że od kilku miesięcy panuje duży ruch w wydziałach spraw obywatelskich. - Przychodzą młodzi ludzie albo ich rodzice. Mówią, że to z powodu pracy za granicą i podatków.

Nie wiadomo dokładnie, jaka jest skala tego zjawiska, bo statystyk nie ma. Ale liczba mieszkańców Kielc w ciągu ostatniego pół roku zmniejszyła się o 600 osób. Podobnie w Skarżysku-Kamiennej. Tam w ciągu trzech miesięcy, by uniknąć podwójnego opodatkowania, wymeldowało się ok. 40 mieszkańców tego miasta. - Widać w urzędzie rodziców, którzy starają się wymeldować dzieci pracujące np. w Szkocji - podkreśla Witold Skuza, kierownik referatu ewidencji w UM Skarżysko.

- Było u nas kilkoro rodziców, którzy chcieli wymeldować synów, bo upomniało się o nich wojsko. Młodzi mężczyźni, wyjeżdżając, nie wymeldowali się zgodnie z przepisami i teraz szuka ich Wojskowa Komenda Uzupełnień. A wystarczyło to zgłosić i wtedy nie byłoby kłopotu - tłumaczy Wojciech Poros, naczelnik wydziału spraw obywatelskich z Pabianic.

Urzędy skarbowe i Ministerstwo Finansów na razie nie zauważyły odpływu podatników. - Ale rzeczywiście, wystarczy legalnie pracować np. w Anglii i wymeldować się z domu, żeby nie płacić w Polsce podatków - potwierdza Anna Sobocińska z biura prasowego Ministerstwa Finansów.

Jej zdaniem fala wymeldowań już wkrótce się zmniejszy, bo z Wielką Brytanią Polska podpisała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wejdzie ona w życie od 2007 r. - Jeżeli tylko zostanie ratyfikowana przez parlamenty - podkreśla Sobocińska.

Jak wymeldować się na odległość?

Formalności związane z wymeldowaniem w Polsce za osoby pracujące za granicą załatwić mogą ich rodzice lub krewni. Muszą one tylko przesłać odpowiednie upoważnienie potwierdzone przez polskiego konsula w danym kraju. Potem o fakcie wymeldowania trzeba poinformować odpowiedni urząd skarbowy, składając druk NIP-3.


Marcin Sztandera, Kielce, współpraca Agnieszka Drabikowska Gazeta Wyborcza


Komentarze

Error connecting to mysql