Kielce v.0.8

Kultura
Polonistyczne czwartki

 drukuj stron�
Kultura Literatura
Wys�ano dnia 16-02-2007 o godz. 15:00:00 przez pala2 539

Instytut Filologii Polskiej Akademii Świętokrzyskiej organizuje "Instytutowe czwartki", czyli otwarte spotkania z wykładami poświęconymi ciekawym zagadnieniom z zakresu literatury, języka i kultury. - Otwieramy się na Kielce - deklaruje dr Marzena Marczewska, dyrektor Instytutu.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w przyszły czwartek, 22 lutego, o godz. 17 w siedzibie IFP przy ul. Leśnej 16 (sala 29). Dr Piotr Zbróg wygłosi wykład na temat "Czy umiemy mówić po polsku?".

Przyjść może każdy, ale instytut zaprasza szczególnie nauczycieli polonistów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych. - Chcemy współpracować z nauczycielami i przyszłymi studentami - mówi dyrektor Marczewska. Ma nadzieję, że spotkania staną się okazją do dyskusji na temat omawianych zagadnień, dla nauczycieli będą okazją do wymiany doświadczeń, a młodzieży pomogą w przygotowaniu się do olimpiady polonistycznej.

- Mamy już plan wykładów nie tylko na ten, ale także na przyszły rok akademicki. Pracownicy IFP będą je prowadzić społecznie. Mam już sygnały, że poloniści są zainteresowani udziałem w tych spotkaniach - twierdzi dr Marczewska. I dodaje, że nie będzie to jedyna forma otwarcia się instytutu na miasto i region. - Weźmiemy udział w Tygodniu Kultury Języka, planujemy też wydawanie czasopisma metodyczno-humanistycznego - informuje.


Terminy i tematy "Czwartków..."

22 lutego - "Czy umiemy mówić po polsku?" - dr Piotr Zbróg; 1 marca - "Późna twórczość Mistrzów - Miłosz, Różewicz, Herbert" - dr Janusz Detka; 12 marca - "Dlaczego Jaś jest przed Małgosią? O niektórych prawach językowych" - prof. Marek Ruszkowski, wykład w ramach XV Tygodnia Kultury Języka; 22 marca - "Witkacy łatwiej..." - dr Katarzyna Chmielewska; 5 kwietnia - "Seksualność w obszarze sacrum. O symbiozie religii i erotyki w literaturze modernistycznej" - dr Grażyna Legutko; 19 kwietnia - "Etymologia ludowa i naukowa nazwy miejscowej Kielce" - dr Elżbieta Michow; 10 maja - "Listy skandalisty - o pożytkach literackich z epistolografii płynących, na przykładzie twórczości Emila Zegadłowicza" - prof. Mirosław Wójcik; 24 maja - "E-literatura" - dr Zbigniew Trzaskowski.




Komentarze

Error connecting to mysql