Kielce v.0.8

Kielce
Poradnia Ławka

 drukuj stron�
Kielce Cywilizacja Kielce Kultura
Wys�ano dnia 10-05-2008 o godz. 13:00:00 przez rafa 2825

W Kielcach od października 2007 działa ekipa pedagogów ulicy - kilkanaście młodych osób poświęca swój czas, by pomagać innym – zamiast ryby, podać wędkę – pokazać alternatywę.

Na pomysł utworzenia poradni wpadł Kuba Kubiec. Zebrał znajomych studentów, w grupie 15 osób wspólnie wypracowali wspólną wizję tego, co chcą robić jako pedagodzy ulicy. Początkowo działali pod skrzydłami Stowarzyszenia Fraktal, obecnie jednak są już samodzielną organizacją - Stowarzyszaniem Wspierania Pomocy i Aktywności „Poradnia Ławka”. Street workerów można spotkać w piątki od godziny 14 do 16 w parku miejskim, na ulicy Sienkiewicza oraz w pobliżu dworca PKP. Rozpoznawcze znaki to żółte wstążki, i o ile pogoda pozwala – wełniane swetry.

Poza działaniem na ulicach, przeprowadzają również warsztaty w szkołach i placówkach, tak by ze swoją ideą dotrzeć do jak największej liczby ludzi w nieco innowacyjny sposób, bez przeszkód i zbędnych formalności starać się pomagać.

O szczegółach swojej pracy opowiedziała nam Agnieszka Jankowska.
Nikt nie zaczyna mówić mi o swoich bolączkach dlatego, że jestem pedagogiem ulicznym. Zaczyna się od rozmowy, zabawy – dopiero potem okazuje się, że ktoś ma problem. Wtedy zaczyna się pracować nad tym, by go rozwiązać. Podczas jednego spotkania nie da się pomóc nikomu. Ktoś kto ma w domu mnóstwo problemów: rodziców alkoholików, nie jest słuchany, sięga po alkohol i narkotyki, ma zaniżoną samoocenę – wymaga uwagi. Pomaganie to długofalowy proces, a do każdej osoby trzeba podejść indywidualnie. Każdy z pedagogów stara się więc w odpowiedni sposób podejść do swoich podopiecznych. Agnieszka tłumaczy: Przede wszystkim street workerzy nie moralizują, ponieważ to nie przynosi skutku. Żeby komuś pomóc, trzeba się z nim zaprzyjaźnić. A jeśli z kimś się zaprzyjaźnimy, stajemy się za niego w pewien sposób odpowiedzialni. Resocjalizacja to nie to czego uczą w szkole. Resocjalizacja to po prostu stanie się dla kogoś przyjacielem i autorytetem jednocześnie, pociąganie swoją osobą i odciąganie od towarzystwa które było niszczące. Nie ma znaczenia, czy jest to małe dziecko czy nasz rówieśnik.

Mimo, że wszyscy street workerzy to studenci, którzy mają swoje indywidualne zajęcia, poświęcają siebie, żeby pomagać innym. Pokazują alternatywę, udowadniając jednocześnie, że można żyć inaczej. Uczą, by samodzielnie podejmować odpowiednie decyzje. Przy tym cały czas się rozwijają. Kuba Kubiec, inicjator Poradni cały czas inwestuje w to, żeby nic nie było w stanie ich zaskoczyć. Stara pokazać się swoim kolegom jak wyglądają konkretne narkotyki, tłumaczy język ulicy – a wszystko po to, by pedagodzy ulicy mogli odciągnąć tych, którzy nie mają co ze sobą zrobić tam, gdzie będą mogli rozwijać swoje pasje.

Agnieszka dodaje: Naszym sukcesem jest już to że ktoś do nas przychodzi. Ludzie potrzebują pomocy, wręcz na nas czekają – a street workerzy są potrzebni i oczekiwani.

W założeniach Poradni Ławka jest rozszerzenie działalności na całe Kielce, a także w miarę możliwości na inne miasta. W planach jest również zorganizowanie akcji Autobus Zabawy. Kuba Kubiec, Agnieszka Jankowska oraz pozostała ekipa street workerów chcą objeżdżać małe miasteczka, by rozdawać dzieciom książki i organizować konkursy oraz zabawy edukacyjne. Czeka ich również 12-dniowy wyjazd do Macedonii, gdzie w ramach wolontariatu będą mieć kontakt z młodzieżą niepełnosprawną.

www.poradnialawka.pl

Poradnia Ławka Swoje działania finansują z programu Młodzież w działaniu, jednak jest to jedynie kropla w morzu potrzeb. Wszystkich zainteresowanych pomocą prosimy o kontakt pod numerem telefonu 785 642 335 (Jakub Kubiec)

Grzegorz Świercz


Komentarze

Error connecting to mysql