Kielce v.0.8

Kultura
Pracownia alchemika Sędziwoja

 drukuj stron�
Kultura Polska Nauka Technika
Wys�ano dnia 26-10-2006 o godz. 11:00:00 przez pala2 565

W piwnicach Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej powstała pracownia alchemika, która będzie stałą ekspozycją tej placówki. Pracownię wyposażono w niezbędne rekwizyty, które oddają sens i klimat pracy alchemika.

Jest tam piec z otwartym paleniskiem, naczynia metalowe oraz naczynia szklane łączone w specjalny sposób, np. przy pomocy gliny mieszanej z sierścią. Część eksponatów pochodzi ze zbiorów przemyskiego muzeum, a część udało się pozyskać ze starych pracowni chemicznych.

Dzięki tak urządzonej ekspozycji można tam prześledzić proces destylacji, która była jedną z podstawowych umiejętności tajemnej wiedzy alchemicznej oraz znane już alchemikom i stosowane do dziś metody oczyszczania, czyli krystalizację i sublimację.

Inspiracją do stworzenia w muzealnych piwnicach pracowni alchemicznej był dorobek mało znanej dziś postaci Sędziwoja, żyjącego w latach 1566 - 1636, który należał do wybitnych alchemików z grona najwyższego stopnia wtajemniczenia. Działał on na dworach Zygmunta III Wazy i cesarza Rudolfa II w Pradze. Był też autorem tłumaczonego na wiele języków traktatu "Cosmopolitani novum lumen chymi*****".

Ekspozycja w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej powinna cieszyć się zainteresowaniem tych wszystkich, którym szczególnie bliska jest tajemna wiedza alchemiczna, wywodząca się z praktycznej sztuki chemicznej Egipcjan, greckiej filozofii Arystotelesa oraz wierzeń i mistycyzmu kultur Wschodu.




Komentarze

Error connecting to mysql