Kielce v.0.8

Nauka Technika
Przez internet na Marsa

 drukuj stron�
Nauka Technika Åšwiat
Wys�ano dnia 20-03-2006 o godz. 12:00:00 przez pala2 480

Najpopularniejsza internetowa przeglądarka na świecie, Google, ma dla swoich użytkowników nową propozycję - mogą "z bliska" przyjrzeć się powierzchni Czerwonej Planety przy pomocy interaktywnych map serwisu Google Mars.

Po sukcesie serwisu Google Earth, dzięki któremu można było skorzystać z satelitarnych map Ziemi i zobaczyć np. swoją ulicę w dużym zbliżeniu, szefowie firmy Google Inc. postanowili rozszerzyć podobną ofertę. Wprowadzili więc analogiczny serwis "księżycowy" - Google Moon. Teraz przyszedł czas na Marsa.

Mapy Marsa zostały stworzone przy wykorzystaniu zdjęć zrobionych przez sondy NASA orbitujące wokół Czerwonej Planety - Mars Odyssey oraz Mars Global Surveyor.

Ciekawi wirtualnej wycieczki po Marsie internauci mogą przyjrzeć się jego powierzchni w trzech różnych "wersjach". Pierwsza pokazuje ukształtowanie terenu, druga - warunki temperaturowe, trzecia zaś skompilowana jest z czarno-białych zdjęć terenu przesłanych przez sondy. Możliwa jest opcja "zoom", a więc z bliska można przyjrzeć się marsjańskim wzgórzom, kanionom, wydmom i kraterom.

Na mapach zaznaczono też miejsca, w których w przeszłości lądowały na Marsie bezzałogowe sondy z Ziemi. Można też ustalić aktualną pozycję dwóch marsjańskich łazików NASA - Spirit i Opportunity, które eksplorują planetę już od stycznia 2004 roku.

Firma Google podkreśla wyjątkowość swego marsjańskiego serwisu. W Internecie można znaleźć mnóstwo zdjęć Czerwonej Planety wykonanych podczas licznych misji, po raz pierwszy jednak internauci na całym świecie mogą samodzielnie eksplorować Czerwoną Planetę.

Twórcy serwisu zapewniają, że mapy będą aktualizowane co kilka tygodni. W przyszłości jego możliwości być może znacznie się powiększą dzięki danym, które - jak mają nadzieję naukowcy - zacznie wkrótce przysyłać nowa marsjańska sonda Mars Reconnaissance Orbiter.

Tej najbardziej zaawansowanej technologicznie w historii badań kosmosu sondzie udało się w ostatni piątek "za*****ować" na marsjańskiej orbicie. W ten sposób dołączyła do krążących wokół Marsa trzech innych sond NASA. Pierwsze dane z MRO spodziewane są w listopadzie 2006 r.




Komentarze

Error connecting to mysql