Kielce v.0.8

Sztuki plastyczne
Rodzinny dom Wolskich – Domem Sztuki

 drukuj stron�
Sztuki plastyczne
Wys�ano dnia 18-05-2011 o godz. 23:29:34 przez rafa 2697

Dom rodziny Wolskich, który Adam Wolski pragnął przekształcić w Dom Sztuki, zawsze był pełen artystów, dzieł sztuki i związanych z tym zjawisk, budujących i wielce fascynujących. Wolski wspomina o tym w korespondencji z zagnańskim Urzędem Gminy.



W okresie międzywojennym, gdy dom był otwarty dla przyjaciół, państwo Wolscy cieszyli się z każdej interesującej wizyty, pełni gościnności i fascynacji tradycją domu polskiego. W okresie okupacji Ryszard Tęczyński, późniejszy artylerzysta, pokrywał całe ściany poszczególnych pokoi scenami batalistycznymi zakorzenionymi w czasie, pełnymi czołgów, armat, usadowionymi w detalach okrutnej wojny.

– I to był najsilniejszy mój pierwszy kontakt ze ścianami, na których później »zawisłem« swoją wyobraźnią i sztuką na długie lata, aż do dziś, i które stanowią podstawowe podłoże i przestrzeń, w którą wprowadziłem swoją sztukę – wspominał Adam Wolski.

Dom rodzinny od lat powojennych odwiedziło tysiące artystów, twórców sztuki plastycznej, dziś na stałe usadowionych w kulturze narodowej. Lista ta jest do odtworzenia, ale wymaga to wiele czasu, miejsca oraz specjalnego opracowania.
W Zagnańsku i w domu państwa Wolskich tworzyli i przebywali m.in. tacy twórcy jak: Ksawery Dunikowski, August Zamojski, Zofia Wolska, Bronisław Chromy, Jan Kucz, Bogdan Chmielewski, Tadeusz Kantor z teatrem Crikot, Tadeusz Łodziana, Antoni Fałat, Lucjan Mianowski, Władysław Hasior, Wojciech Siemion, Krzysztof Litwin, Jerzy Madejski, Andrzej Skoczylas, Zbigniew Cybulski, formacja Łódź Kaliska, profesorowie i rektorzy uczelni artystycznych, wybitni aktorzy i reżyserzy. Adam Wolski wspominał także aktorów i współtwórców filmów Jerzego Hoffmana oraz wielokrotnie samego Jerzego Hoffmana czy Romana Polańskiego. Bywali tu także dyrektorzy biura Miss Polonia i laureatki tego konkursu, kreatorzy mody z Jerzym Antkowiakiem na czele.

W tym domu zrodził się festiwal Sztuka i Moda i konkurs Art., Muza, Inspiracja, który Wolski stworzył w Zagnańsku z okazji otwarcia Kieleckiego Centrum Kultury z Jerzym Gruzą, Jerzym Antkowiakiem, Piotrem Sawickim, prezesem biura Miss Polonia, z reżyserem Janem Szurmiejem i z gronem twórców kieleckich reprezentowanych przez Radę Artystyczną Twórców Kieleckich.
W Zagnańsku powstały Krajowe Aukcje Sztuki. Tu zbierane były dzieła wybitnych twórców sztuki, z którymi później odbywał się objazd po różnych częściach kraju. Tu po 1990 roku powstał ogólnopolski festiwal Sztuka i Moda, który wypromował wielu znaczących twórców sztuki plastycznej, estradowej, kreatorów mody i show biznesu.



„Wszystkie te podniesione problemy i wiele innych programów artystycznych powstawało w Zagnańsku i wymaga to ode mnie w tym miejscu stwierdzenia, że powinno nastąpić jak najszybsze obszerne opracowanie w celu wykazania i zapisania w historii ważnych i niepowtarzalnych zjawisk artystycznych i kulturalnych, które obecnie posiadamy i przechowujemy w bardzo trudnych warunkach i w naszej i naszych żyjących twórców pamięci. Zginą i nie będą do odtworzenia. Uratujmy je od zapomnienia. Jest to bogactwo najwspanialsze, które trzeba podnieść, zachować i przekazać następnym pokoleniom” – apelował za swego życia artysta do władz gminy.

Adam Wolski do ostatniej chwili swojego życia wierzył, że wymaga to zaangażowania patriotycznego i niebagatelnych środków finansowych, które w ten sposób staną się skarbem wspólnie stworzonym przez władze gminy, przyjazne samorządy regionalne, sympatyków tej krainy i tradycji.


Andrzej Piskulak


Komentarze

Error connecting to mysql