Kielce v.0.8

Nauka Technika
Ruszył internetowy serwis ''Nauka w Polsce''

 drukuj stron�
Nauka Technika Polska Cywilizacja Internet Nauka Technika
Wys�ano dnia 22-06-2004 o godz. 12:00:00 przez pala2 287

Redagowany przez Polską Agencję Prasową serwis internetowy "Nauka w Polsce" został uroczyście otwarty w siedzibie PAP w Warszawie, z udziałem ministra nauki i informatyzacji prof. Michała Kleibera. Serwis ten, jak spodziewa się minister Kleiber, będzie pierwszym źródłem informacji naukowej dla polskiego społeczeństwa.


W serwisie publikowane będą informacje i artykuły dotyczące najwybitniejszych osiągnięć polskich naukowców - nie tylko tych, którzy pracują w naszym kraju. Na bieżąco pojawiać się będą także informacje o tym, co dzieje się w naukowych placówkach zagranicznych, z którymi związani są Polacy.

W części głównej serwisu umieszczane są informacje pogrupowane w kategoriach: Człowiek (humanistyka), Zdrowie, Społeczeństwo, Przyroda, Technika, Kosmos.

Poza artykułami na tematy bieżące publikowane są portrety wybitnych postaci świata nauki w Polsce, najciekawsze wiadomości z życia uczelni wyższych, wybrane referaty wygłaszane przez polskich naukowców na forum publicznym, kalendarium wydarzeń naukowych (konferencje, sesje, sympozja).

Na stronie internetowej "Nauka w Polsce" znajduje się także zestaw najpotrzebniejszych linków internetowych, ciekawostki, wyselekcjonowane najważniejsze informacje ze świata, galeria zdjęć.

Serwis finansowany jest przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji. "Uruchomienie tego portalu to bardzo ważne wydarzenie. Jest w Polsce najwyższy czas, by powstał portal internetowy informujący o nauce" - powiedział minister nauki.

Kleiber przyznał, że mimo iż społeczeństwo polskie docenia polską naukę, niewiele osób jest przekonanych, że badania naukowe przekładają się na praktykę, przynosząc konkretny pożytek przeciętnemu Polakowi.

Zdaniem ministra, systematyczne dostarczanie społeczeństwu informacji naukowej mogłoby zmienić zdanie Polaków o wadze badań naukowych. "Naprawdę, niewiele jest w tej chwili ważniejszych spraw niż dobrze przygotowane, +skrojone na miarę kraju+ badania naukowe" - podkreślił.

Według Kleibera, portal ma być skierowany do całego społeczeństwa polskiego, a w szczególności do młodzieży, której należy uzmysłowić, że nauka może być ciekawa, do samych naukowców, którzy zyskaliby orientację w tym, jakiego typu badania naukowe prowadzone są przez innych polskich uczonych, oraz do dziennikarzy.

Minister ubolewał, że dziennikarzy naukowych jest w Polsce wciąż zbyt mało, a co za tym idzie - istnieje pewien niedosyt informacji naukowej. "Częściej pisze się o osiągnięciach nauki światowej. Nie zapominajmy o wkładzie polskich uczonych, który jest przecież bardzo ważny" - powiedział.

Jak zaznaczył prezes PAP, Waldemar Siwiński, "Nauka w Polsce" będzie serwisem ogólnodostępnym i bezpłatnym dla użytkowników. "Tworzymy serwisy ogólnodostępne w sytuacjach, kiedy czujemy, że naprawdę ma to sens, że należy zapewnić szeroki dostęp do informacji" - powiedział Siwiński.

Prezes PAP podkreślił, jak ważna jest obecnie popularyzacja nauki wśród społeczeństwa. "Polska nauka ma wiele osiągnięć, a PAP wie, jak te osiągnięcia prezentować" - zapewnił, powołując się na doświadczenie agencji w tworzeniu społeczeństwa informacyjnego w Polsce.

Kierownik serwisu, redaktor Tomasz Trzciński, poinformował, że są już plany, by w przyszłości najważniejsze informacje zamieszczane w portalu tłumaczyć na język angielski.

Serwis "Nauka w Polsce" można znaleźć w Internecie pod adresem: www.naukapolska.pap.pl lub www.naukawpolsce.pap.pl




Komentarze

Error connecting to mysql