Kielce v.0.8

Turystyka i Podróże
Sandomierz

 drukuj stron�
Turystyka i Podróże Świętokrzyskie Turystyka i Podróże
Wys�ano dnia 12-07-2004 o godz. 21:11:47 przez pala2 329

Dziś zapraszam do Sandomierza. Sandomierz w 1138 roku na mocy testamentu Bolesława Krzywoustego stał się stolicą jednego z księstw dzielnicowych i przekształcił się w osadę typu miejskiego, czego dodatkowym potwierdzeniem była fundacja, drugiego w Małopolsce po krakowskim, klasztoru Dominikanów.


Zakonnicy zostali sprowadzeni do Sandomierza przez bpa Iwo Odrowąża i osadzeni na wzgórzu staromiejskim, przy kościele Św. Jakuba Najazdy mongolskie w roku 1241 i w latach 1259/60 poważnie zniszczyły miasto. Z drewnianej zabudowy praktycznie nic nie pozostało jedynie ocalały budynki murowane kościołów św. Jakuba i św. Pawła. Wówczas postanowiono przenieść miasto na wyższe, trudniej dostępne wzgórze kolegiackie i na sąsiednią, ukształtowaną w formie cypla, jeszcze wyżej leżącą część skarpy wiślanej.

Nowe miasto prawdopodobnie nie objęło od razu całego dzisiejszego obszaru, za czym przemawia ulokowanie kościoła i szpitala św. Ducha, fundowanego w 1292 roku przez kasztelana krakowskiego Żegotę. Tego typu obiekty ze względów sanitarnych wznoszono bowiem zwykle poza umocnieniami miejskimi. Prawa miejskie Sandomierz otrzymuje 1226 roku z rąk Leszka Białego. W czasie napadu Litwinów w roku 1349 Sandomierz zostaje zniszczony przez pożar.

Za panowania Kazimierza Wielkiego został otoczony murami z bramami i basztami obronnymi, wybudowano zamek w miejscu dawnego grodu i piękną okazałą gotycką kolegiatę. W tym czasie wzrasta udział kupców miejscowych w wielkim handlu. Coraz większą rolę zaczyna odgrywać również handlowy szlak wiślany. Miejscowi kupcy spławiają zboże przez Warszawę do Gdańska, handlują drewnem. Sandomierz przezywa wzloty i upadki.

Pod koniec XVIII wieku traci na dotychczasowej pozycji i handlowej i administracyjnej i do dawnej świetności nie powraca Pozostało jednak w Sandomierzu wiele pamiątek czyniąc go miastem malarzy, krajoznawców, turystów i to nie tylko krajowych ale i zagranicznych. Jest to miasto muzeum.

Zwiedzanie możemy rozpocząć od Zamku którego historia zaczyna się co najmniej od XI wieku kiedy w tym miejscu istniał gród. Badania archeologiczne potwierdzają wcześniejsze budowle i kilka faz umocnień obronnych. Pierwsza wzmianka o murowanym zamku pochodzi z 1349 roku. Wielokrotne przebudowy i rozbudowy zmieniły pierwotny wygląd.

Obecny zamek to cztero kondygnacyjna budowla zaÅ‚ożona na planie wydÅ‚użonego prostokÄ…ta, z narożnymi wieżami. W XVIII wieku Austriacy zamieniajÄ… zamek na wiÄ™zienie, funkcjÄ™ tÄ… peÅ‚niÅ‚ aż do 1959 roku. Od poÅ‚owy lat 80-tych XX wieku w dawnym zamku mieÅ›ci siÄ™ Muzeum OkrÄ™gowe. Zgromadzono tu zbiory ilustrujÄ…ce kulturÄ™ ludowÄ… regionu – strój ludowy, przedmioty codziennego użytku, historiÄ™ regionu w oparciu o materiaÅ‚y z wykopalisk, eksponaty wykonane ze srebra, numizmaty. Tuż obok zamku na sÄ…siednim wzniesieniu okazaÅ‚a Sandomierska katedra Narodzenia NMP. Jest to Å›wiÄ…tynia halowa trójnawowa. Prezbiterium przyozdobiono malarstwem ikonograficznym (bizantyjska forma malarska) polichromiÄ™ ze scenami z życia Matki Boskiej i Chrystusa fundowaÅ‚ Król WÅ‚adysÅ‚aw JagieÅ‚Å‚o okoÅ‚o 1420 roku.

KiedyÅ› oba obiekty Å‚Ä…czyÅ‚ most przerzucony ponad lessowym wÄ…wozem. W XVII wieku katedra doczekaÅ‚a siÄ™ dekoracji także na Å›cianach bocznych wykonane przez Wlocha C. de Prevota i otrzymaÅ‚y wspólny tytuÅ‚ – Martyrologium Romanum. Bardzo ciekawy jest późnobarokowy oÅ‚tarz główny z czarnego marmuru (projekt F. Placidiego) oraz stalle kanonickie z poÅ‚owy XVII wieku. Na tyÅ‚ach katedry mieÅ›ci siÄ™ OddziaÅ‚ Literacki Muzeum OkrÄ™gowego. Zgromadzono w nim pamiÄ…tki zwiÄ…zane z JarosÅ‚awem Iwaszkiewiczem.

Przechodząc obok kanonii dochodzimy do Domu Długosza w którym mieści się Muzeum Diecezjalne. Tuż obok Collegium Gostomianum w którym aktualnie mieści się Liceum Ogólnokształcące. Obiekt pięknie odrestaurowany na przyjazd Papieża Jana Pawła II.

Następnie przechodzimy obok Pałacu Biskupiego dochodzimy do ul Mariackiej skąd w lewo dochodzimy do Rynku, głównego placu starego miasta. Kształtem zbliżony do kwadratu o wymiarach ok. 120m na 100 m, teren rynku opadający ku wschodowi.

W górnej części Rynku stoi Ratusz, wzniesiony w I połowie XIV wieku, od strony wschodniej stoi kolumna z figurą Matki Boskiej z roku 1776 i zadaszona studnia odtworzona w trakcie remontu nawierzchni placu. Do południowej ściany wieży przylegają zewnętrzne schody z drewnianym zadaszeniem, prowadzące na piętro ratusza. Na uwagę zasługuje zegar słoneczny umieszczony na południowej elewacji, odtworzony przez Tadeusza Przypkowskiego. Tarcza zegara ozdobiona herbem Sandomierza jest wykonana w technice sgraffito. W piwnicach Ratusza możemy odwiedzić stylową winiarnię. Obok wyjście z podziemnej trasy turystycznej, następnie przechodzimy obok okazałej kamienicy Oleśnickich do podziemnej trasy turystycznej gdzie pod opieką przewodnika zwiedzimy podziemia i poznamy historię miasta.

Będąc w Sandomierzu nie sposób nie wdrapać się na Bramę Opatowską wysoką na 30 m. jedyną jaka zachowała się pośród bram miejskich, skąd podziwiać można z góry miasto i przepiękną panoramę aż po linie horyzontu. Po zejściu udajemy się w kierunku parku po drodze zapoznając się z historią barokowego kościoła św. Michała i dawnego klasztoru Benedyktynek który będzie po naszej prawej stronie.

IdÄ…c dalej w stronÄ™ parku bÄ™dziemy przechodzić obok koÅ›cioÅ‚a Å›w. Józefa. W podziemiach koÅ›cioÅ‚a znajdujÄ… siÄ™ zmumifikowane zwÅ‚oki Morsztynówny kasztelanki sandomierskiej, spoczywajÄ…ce w przeszklonej trumnie. Z koÅ›cioÅ‚a dochodzimy do „Ogrodu Saskiego”, nastÄ™pnie wracamy tÄ… samÄ… drogÄ… do rynku skÄ…d przez ucho igielne dochodzimy do najstarszego zabytku Sandomierz koÅ›cioÅ‚a Å›w. Jakuba jednego z najstarszych koÅ›ciołów budowanych z cegÅ‚y w Polsce i po zapoznaniu siÄ™ z jego historiÄ… która może nam opowiedzieć Dominikanin który zwykle peÅ‚ni dyżur, wyruszamy pod górÄ™ gdzie na szczycie wzniesienia znajduje siÄ™ koÅ›ciół Å›w. PawÅ‚a z 1226 roku fundowany przez bpa Iwo Odroważa.

W pobliżu bramki koÅ›cielnej zaczyna siÄ™ stromo opadajÄ…cy w kierunku poÅ‚udniowo – wschodnim WÄ…wóz Królowej Jadwigi. Jest to najpiÄ™kniejszy lessowy wÄ…wóz sandomierski o stromych Å›cianach dochodzÄ…cych do 10 m wysokoÅ›ci i 500m dÅ‚ugoÅ›ci i tu koÅ„czymy nasz spacer po Sandomierzu. DziÄ™kujÄ™ PaÅ„stwu za UwagÄ™ i do usÅ‚yszenia.


Tekst:Jerzy Kapuściński


Komentarze

Error connecting to mysql