Kielce v.0.8

Kielce
Sensacyjne znalezisko na placu św. Wojciecha

 drukuj stron�
Kielce Cywilizacja
Wys�ano dnia 19-02-2007 o godz. 12:00:00 przez pala2 494

W piątek znaleziono tam białą ceramikę pochodzącą z wczesnego średniowiecza - To sensacja, bo do tej pory mogły się nią poszczycić tylko najbardziej znaczące średniowieczne grody, takie jak Kraków czy Wiślica - mówią archeolodzy.

Na charakterystyczne skorupy natrafiono w resztkach średniowiecznej chaty, którą odkopano pod fundamentami przytułku z XVIII wieku. Wczoraj archeolodzy odsłonili jej narożnik, podłogę z czerwonej polepy, palenisko i kilka średniowiecznych gwoździ. Najciekawsze były jednak fragmenty białych naczyń.

- Jakby mi ktoś dwa miesiące tempu powiedział o takim znalezisku, tobym się tylko popukał znacząco w głowę - mówi archeolog Waldemar Gliński, prowadzący prace badawcze na placu św. Wojciecha, i pokazuje kilkanaście jasnych skorup. Wyjaśnia, że to resztki naczyń zrobionych z białej glinki. Są nazywane ceramiką krakowską, bo tam znaleziono jej dosyć dużo. - W średniowieczu nie byle kto mógł sobie pozwolić na takie naczynia. To coś na wzór współczesnej porcelany. Spotykano ją tylko w najbardziej znaczących grodach, np. w Krakowie. Ale w Wiślicy, o której wiadomo, że była bardzo ważnym miejscem, znalazłem tylko trzy małe skorupy. W Kielcach takich znalezisk jeszcze nie mieliśmy i nikt się ich chyba nie spodziewał - mówi Gliński.

Co oznacza to znalezisko? Że Kielce są starsze niż przypuszczano. Do tej pory archeolodzy twierdzili, że znaleziska z placu św. Wojciecha pochodzą prawdopodobnie z XII-XIII wieku. Teraz są ostrożniejsi. - Biała ceramika z Krakowa była datowana od IX do połowy XI wieku. Tu może być trochę młodsza, wyjaśnią to szczegółowe badania - mówi Nina Ziębińska, studentka V roku archeologii UJ, która pracuje na placu św. Wojciecha.

Ze znaleziska cieszy się Andrzej Przychodni z inspekcji archeologicznej Urzędu Ochrony Zabytków. - Jestem bardzo zaskoczony. Mamy do czynienia z czymś na wzór luksusowej ceramiki, która mówiąc w uproszczeniu, nie trafiała byle gdzie. To bardzo ważne odkrycie, świadczące o tym, że te tereny były związane z Małopolską - podkreśla.

Marcin Sztandera




Komentarze

Error connecting to mysql