Kielce v.0.8

Turystyka i Podróże
Skarżysko-Kamienna

 drukuj stron�
Turystyka i Podróże Świętokrzyskie Turystyka i Podróże
Wys�ano dnia 12-07-2004 o godz. 22:23:09 przez pala2 451

Średniowieczne źródła z XII wieku mówią o książęcym wiecu z Milicy (obecnie dzielnica miasta) około 1173 roku, a dokument Bolesława Wstydliwego z roku 1260 wymienia wsie – obecnie dzielnice miasta – Skarżysko, Bzin i Żyrcin obecnie Rejów oraz zasobne w bobry rzeki Kamienną i Łączną (obecnie Kamionka).


W roku 1440 w Bzinie czynna była kuźnica. Początek osadzie Kamienna nadała zgoda opata wąchockiego z roku 1511 na założenie przez ród Szydłowieckich sadzawki i kuźnicy na rzece Kamiennej. Skarżysko-Kamienna jest jednym z najmłodszych miast na Ziemi Świętokrzyskiej. Powstało ono w 1923 roku z osad przemysłowych Bzin i Rejów, osiedla kolejarskiego i wielu wiosek.

Najstarszą dzielnicą jest Milica, gdzie wg zapisków w 1178 roku odbył się zjazd książęcy. Wtedy to prawdopodobnie nastąpiło podzielenie okolicznych włości na własność szlachecką i klasztorną, cystersów wąchockich. Skarżysko-Kamienna jest dziś ważnym węzłem kolejowym. To właśnie przeprowadzenie linii kolejowej miało największe znaczenie dla powstania i rozwoju miasta.

W 1883 roku powstała linia kolejowa Dęblin – Dąbrowa, następnie linia do Spały, ulubionego miejsca polowań cara i wreszcie w 1912 roku wybudowano linię do Ostrowca Świętokrzyskiego. Kolejnym ważnym elementem mającym wpływ na rozwój miasta było wybudowanie w okresie międzywojennym Warszawskiej Wytwórni Amunicji z jednoczesnym wybudowaniem zaplecza mieszkaniowego.

Po drugiej wojnie światowej nastąpił dalszy rozwój miasta. 31. maja 1988 roku rozpoczęto budowę w Skarżysku Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej które stanowi niemal wierną kopię Sanktuarium Wileńskiego. W naszym kraju najbardziej znane są dwa obrazy Najświętszej Maryj Panny - Jasnogórski czczony od 600 lat i Ostrobramski czczony przeszło 300 lat.

Po zwiedzeniu Sanktuarium udajemy się przed gmach Urzędu Miasta gdzie na skwerku pomnik gen. Sikorskiego. Przy ul Legionów przed budynkiem plebani pomnik Leopolda Staffa.


Tekst: Jerzy Kapuściński


Komentarze

Error connecting to mysql