Kielce v.0.8

Nauka Technika
Sklonowano ludzkie embriony

 drukuj stron�
Nauka Technika Åšwiat Nauka Technika
Wys�ano dnia 13-02-2004 o godz. 18:26:12 przez pala2 334

Naukowcy z Korei Południowej poinformowali, że udało im się sklonować i utrzymać przy życiu 30 ludzkich embrionów.
Mają one służyć pozyskaniu komórek przydatnych w leczeniu wielu chorób.


Szef projektu prof. Woo Suk Hwang poinformował, że komórki te mogą zastąpić każdą część ludzkiego ciała bez towarzyszącego zwykłym transplantacjom ryzyka odrzucenia przeszczepu.

Koreańscy specjaliści podkreślają, że nie dążą do stworzenia istoty ludzkiej, ale niektórzy eksperci już wyrażają obawy, że nauka zrobiła kolejny krok w tę stronę.

Tak jak z Dolly

Do sklonowania embrionów naukowcy zastosowali metodę podobną do tej, dzięki której udało się stworzyć owcę Dolly. Dolly była pierwsza
1997 - sklonowanie pierwszego ssaka, owcy Dolly
Styczeń 2001 - kontrowersyjny włoski naukowiec dr S. Antinori ogłasza plany sklonowania człowieka w ciągu trzech miesięcy
Grudzień 2002 - Clonaid, założony przez sektę Raelian utrzymuje, że narodził się pierwszy ludzki klon. Nigdy jednak nie przedstawiomno na to dowodów
Luty 2003 - owca Dolly zostaje uśpiona, gdy okazuje się, żę cierpi na chroniczną chorobę płuc
Wrzesień 2003 - dr Panos Zavos utrzymuje, że udało mu się sklonować ludzki embrion. Ogłasza plany umieszczenia go w macicy kobiety
Październik 2003 - naukowcy w Chinach utrzymują, że stworzyli bliźnięta, które mają "dwie genetyczne matki i jednego ojca"
Styczeń 2004 - dr Zavos ogłasza, że 35 letnia kobieta urodzi wkrótce pierwsze na świecie dziecko ze sklonowanego embriona
Luty 2004 - Naukowcy z Korei Pd. klonują 30 embrionów do pozyskiwania komórek macierzystych

Z dorosłej komórki pobrali DNA i wszczepili ją do jądra komórkowego, którego DNA wcześniej usunęli. Zarówno kod genetyczny, jak i komórka pochodziły od tej samej kobiety - a w całym eksperymencie wzięło udział w sumie 16 dawczyń.

Badania wiarygodne

W przeszłości kilka grup naukowców ogłaszało sklonowanie ludzkich embrionów. Kilka zespołów w ogóle nie przedstawiło dowodów klonowania.

W innych przypadkach podział komórek embrionów ustawał na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Nigdy jednak badania nie były tak dobrze udokumentowane jak obecnie.

Korespondent BBC ocenia, że wiarygodność doniesień potwierdza dodatkowo publikacja szczegółów badań w czołowym magazynie naukowym "Science".

Południowokoreańscy specjaliści opisali w "Science", jak komórki jajowe zaczęły stopniowo przekształcać się w embriony, składające się z około stu komórek w tym z najważniejszych - komórek macierzystych.
Korespondent BBC podkreśla, że jeszcze nigdy nauce nie udało się zajść tak daleko.

Efektem tego może być przełom w medycynie, bo za pomocą komórek macierzystych można leczyć takie schorzenia jak Parkinson, Alzheimer czy cukrzyca.

Eksperci oceniają jednak, że upłynie kilka lat zanim dostępna będzie kuracja komórkami macierzystymi pozyskiwanymi ze sklonowanych embrionów.

Protesty

Badaniom na embrionach i ich klonowaniu sprzeciwia się jednak część środowisk, między innymi Kościół Katolicki. Przeciwnicy argumentują, że takie projekty są eksperymentowaniem na komórkach, które potencjalnie mogą stanowić istotę ludzką w najwcześniejszym stadium rozwoju.

W kilku krajach już wprowadzono zakaz prowadzenia takich prac.




Komentarze

Error connecting to mysql