Kielce v.0.8

Literatura
Sto lat samotności

 drukuj stron�
Literatura Recenzje
Wys�ano dnia 20-05-2004 o godz. 02:21:59 przez pala1 460

Plemiona skazane na sto lat samotności nie mają już drugiej szansy na ziemi

Gabriela Garci Marqueza i jego arcydzieł chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. "Miłość w czasach zarazy", "Kronika zapowiedzianej śmierci", "O miłości i innych demonach", "Nie ma kto pisać do pułkownika" to tylko początek długiej listy bestsellerów tego, moim zdaniem najwybitniejszego, prozaika XXw. Na szczególną uwagę zasługuje jednak "Sto lat samotności"- niesamowita, niezwykle ciepła oraz bajeczna opowieść o wielopokoleniowej rodzinie targanej rozmaitymi przeciwnościami losu, na którą została rzucona klątwa samotności. Przesycona "realizmem magicznym" historia miasteczka Macondo i siedmiu pokoleń zalozycielskiej rodziny Buendia, znanej z licznych zwiazków kazirodczych nie pozwala sie oderwać, wciąga aż do bólu, przenosi w inną rzeczywistość, a przede wszystkim na długo zostaje w pamięci.


Sagę rodu Buendia poznajemy od momentu założenia Macondo przez Jose Arcadio Buendia na moczarach w dżungli. Od tej pory Macondo i jego mieszkańcy przeżywają liczne wzloty i upadki. Raz ludzie umieraja z głodu, innym razem wyklejają ściany domów pieniędzmi. W jednym momencie dociągnieta zostaje kolej i wybudowana plantacja bananów, w innym wojna i strajki robotników doprowadzają miasto do upadku. Posród tych calkiem normalnych wydarzeń wpleciony jest świat zjawisk nadprzyrodzonych- czlowiek w obecnosci którego zawsze zjawia się mnóstwo żółtych motyli, zmartwychwstały król Cyganów, który po powrocie na Ziemię leczy mieszkanców Macondo z chronicznej bezsenności, którą zaraziła piękna Rebeca syreny mieszkajace na bagnach, czy wniebowstąpienie Remedios. Wszystko splata się w spójną całość. Bardzo ambitną całość.

Prozę Kolumbijczyka doceniła Szwedzka Akademia i "za powieści i opowiadania, w których fantazja i realizm łączą się w złożony świat poezji, odzwierciedlającej życie i konflikty całego kontynentu" przyznała Marquezowi Nobla w 1982.


Komentarze

Error connecting to mysql