Kielce v.0.8

Turystyka i Podróże
Suchedniów

 drukuj stron�
Turystyka i Podróże Świętokrzyskie Turystyka i Podróże
Wys�ano dnia 11-07-2004 o godz. 14:40:53 przez pala2 482

Początki historii tej miejscowości wiążą się ściśle z dziejami starożytnego hutnictwa i Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Historia hutnictwa starożytnego sięga I wieku p. n. e. kiedy to zamieszkujące na tym terenie plemiona rozpoczęły eksploatacje tutejszych rud żelaza.


Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z XIV w. (kuźnica 1510 r.) piece dymarskie i fryszerki żelaza (XVII wiek), zaś w XVIII w. wymieniono dwa wielkie piece.

StanisÅ‚aw Staszic w 1816 r. OpracowaÅ‚ koncepcjÄ™ rozbudowy przemysÅ‚u żelaznego w ZagÅ‚Ä™biu Staropolskim, nazwana przez siebie „ciÄ…gÅ‚ym zakÅ‚adem fabryki żelaznych na rzece Kamiennej”. Gdy w 1824 r. Staszic przeszedÅ‚ na stanowisko ministra Stanu w Królestwie, w miejscowoÅ›ci tej znajdowaÅ‚ siÄ™ jeden z trzech w kraju piec do przetapiania i uszlachetniania żelaza, jedna z dwóch polskich wytwórni kos oraz dwie blachownie Tu w czasach Królestwa Kongresowego obok Dyrekcji Górniczej mieÅ›ciÅ‚a siÄ™ Dyrekcja Artylerii Pocisków nadzorujÄ…ca produkcjÄ™ zbrojeniowÄ… w ZagÅ‚Ä™biu Staropolskim.

W 1833 roku utworzono dwa okręgi górniczo-hutnicze; Zachodni w Dąbrowie Górniczej zaś Wschodni właśnie w omawianej miejscowości. Lata 1850-1870 to okres definitywnego przekształcenia przemysłu manufakturowego w nowoczesny przemysł fabryczny, co wiąże dalszy rozwój hutnictwa w Królestwie z zasobnym w węgiel rejonem sosnowiecko-dąbrowskim. Po likwidacji w roku 1893 okręgu Zachodniego, Wschodni Zarząd Górniczy przejął wszystkie rządowe zakłady w całym Królestwie Polskim. W 1903 roku siedziba Wschodniego Zarządu Górniczego została przeniesiona do Warszawy.

Za udział w Powstaniu Styczniowym, produkcję broni i pomoc powstańcom 2 II 1863 miejscowość została spalona przez wojska carskie . W 1884 roku powstaje tu stowarzyszenie spożywcze, które jako pierwsza organizacja spółdzielcza w Kongresówce, otrzymało własny statut, zatwierdzony w Petersburgu. Po I wojnie światowej nowy zryw i odbudowa Rzeczpospolitej na wzór Józefa Piłsudskiego, który zostaje honorowym obywatelem miasta. W czasie II wojny światowej okolice były terenem ożywionej działalności partyzanckiej.

Z roku 1758 pochodzi zespół kościoła parafialnego pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej, ufundowany przez biskupa A. Załuskiego. Wczesnobarokowy ołtarz boczny z XVII wieku pochodzi z Rejowa, w lewej nawie chorągwie powstańcze z 1863 r. W kościele znajdują się ponadto XVIII i XIX- wieczne obrazy oraz żelazne płyty - epitafia z połowy XIX w. Tutaj również znajduje się bardzo aktywnie działająca parafia Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej i Miejska Biblioteka Publiczna, której nadano imię Jana Pawła II.


Tekst: Jerzy Kapuściński


Komentarze

Error connecting to mysql