Kielce v.0.8

Sport i Rekreacja
Superoes: Evo Jedenaście

 drukuj stron�
Sport i Rekreacja
Wys�ano dnia 31-05-2010 o godz. 12:37:17 przez rafa 1420

Jedenasta wersja samochodu Mitsubishi Lancer Evo nie pojawiła się jeszcze w sprzedaży - w styczniu portale motoryzacyjne ogłosiły, iż będzie ona napędzana napędem hybrydowym czyli połączeniem dwu silników- benzynowego i elektrycznego.

Ponieważ jednak obecnie znajduje się na etapie projektu, oczywiste jest, że nie było jej na Torze Kielce 24 kwietnia.
Skąd więc tytuł tej notatki?
Wynika on z faktu, że jedenaÅ›cie najlepszych wyników w czwartym tegorocznym Kryterium Toru Kielce „Superoes” należaÅ‚o do trzech edycji japoÅ„skiego auta: ósmej, dziewiÄ…tej i dziesiÄ…tej.

Najlepsze czasy osiÄ…gnęła „dziewiÄ…tka” RafaÅ‚a GrzesiÅ„skiego. Zawodnik grupy Scyzzor.com już w pierwszej próbie zdeklasowaÅ‚ rywali. RóżnicÄ™ przekraczajÄ…ca cztery sekundy, gdy caÅ‚y przejazd trwaÅ‚, u wiÄ™kszoÅ›ci uczestników, niewiele ponad dwie minuty, należy uznać za znacznÄ…. Zawodnik obdarzony przez kolegów ze Scyzzora pseudonimem „Kiler” osiÄ…gnÄ…Å‚ czas 2:04.78, podczas gdy zajmujÄ…cy drugie miejsce Dominik Nowak odnotowaÅ‚ wynik 2:08:59 .

W drugim przejeździe zwyciÄ™zca poradziÅ‚ sobie z wysoko postawionÄ… poprzeczkÄ…- Waldemar Kluza ukoÅ„czyÅ‚ próbÄ™ z rezultatem 2:04.06. Czas RafaÅ‚a GrzesiÅ„skiego byÅ‚ jednak jeszcze lepszy: 2.02:86. Trzeci przejazd oznaczaÅ‚ już jednoznaczne potwierdzenie dominacji „Kilera”: 2.02:04 okazaÅ‚o siÄ™ wynikiem nie do pobicia. Najgroźniejszy rywal nie poprawiÅ‚ swego rezultatu- w drugim przejeździe „wykrÄ™ciÅ‚” czas 2:04.63, a wiÄ™c pojechaÅ‚ o sześć setnych sekundy wolniej od Grzegorza Dula, który po podsumowaniu wyników z dwóch najlepszych prób wywalczyÅ‚ trzeciÄ… lokatÄ™.

Na szczęście próby sprawnoÅ›ciowe to nie tylko zabawa dla posiadaczy szybkich i, co tu ukrywać bardzo drogich samochodów. OczywiÅ›cie, najwiÄ™cej emocji licznie zgromadzonym na torze kibicom dostarczaÅ‚a opisana już rywalizacja pojazdów z napÄ™dem na cztery koÅ‚a o pojemnoÅ›ci silnika powyżej 2000 centymetrów szeÅ›ciennych czyli klasy VI. Z samochodowej imprezy amatorskiej można jednak wrócić z pucharem także Fiatem Uno. Sztuka ta udaÅ‚a siÄ™ BartÅ‚omiejowi JaroÅ„skiemu, który zajÄ…Å‚ trzecie miejsce w klasie I, w której jeszcze do niedawna z powodzeniem rywalizowaÅ‚y popularne „maluchy”. Obecnie jest ona zdominowana przez Seaty Arosa. MaÅ‚e, zwinne samochodziki z Piotrem Ćwieluchem i RafaÅ‚em ChedÄ… za kierownicÄ…, zajęły dwie pierwsze lokaty wÅ›ród aut o pojemnoÅ›ci silnika nie przekraczajÄ…cej jednego litra.

Piotr Ćwieluch z czasami: 2:23.63 i 2:22.32 w klasyfikacji łącznej był trzydziesty szósty, zostawiając w pobitym polu m.in. kierowcę Subaru Impreza STI.
Klasa II to auta, których tzw. pojemność skokowa to od ponad 1000 do 1300 centymetrów sześciennych. Tu rywalizują głównie Cinquecento i Seicento. Pierwsze trzy miejsca w tej klasie zajęli: Sebastian Bujak (Seicento), Karol Twardowski (Cinquecento) i Bartosz Pawlik (Seicento).

W trzeciej z klas, obejmującej samochody o pojemności silnika przekraczającej 1300 a mniejszej niż 1600 ccm startowała jedyna kobieta- Agnieszka Glock w Fordzie Puma. Pierwsze sześć miejsc należało jednak do Hond: Piotr Mizak i Robert Mazurkiewicz zajęli dwie pierwsze lokaty za kierownicą modelu Civic, trzecie miejsce przypadło CRXowi Macieja Piwnika.
Klasa IV to od ponad 1600 do 2000 centymetrów sześciennych pojemności skokowej silnika. Zwyciężyły w niej również dwie Hondy Civic: pierwsza należy do zawodnika Scyzzor.com Artura Siudaka, druga do Grzegorza Baji. Na najniższym stopniu podium stanął kierowca Renault Megane Artur Wolski.

Klasy V i VI różni tylko przeniesienie napÄ™du- w obu wystÄ™pujÄ… samochody o pojemnoÅ›ci silnika wiÄ™kszej niż 2000 ccm: opisana już „Szóstka” to auta czteronapÄ™dowe , „PiÄ…tka”- samochody z napÄ™dem na jednÄ… oÅ›. W klasie V dwa wiekowe już BMW E30 z dwoma RafaÅ‚ami: Fedorowiczem i KitÄ… wyprzedziÅ‚y... Porsche 911 Ryszarda ZyszczyÅ„skiego. Taki sam byÅ‚ skÅ‚ad podium w klasie RWD, czyli samochodów z napÄ™dem na tylne koÅ‚a.

Sumaryczną klasyfikację aut napędzanych na przód wygrał Artur Siudak przed Piotrem Mizakiem i Rafałem Mazurkiewiczem.

W zawodach uczestniczyło 94 kierowców. Wyśmienite warunki pogodowe przyciągnęły na tor także sporą liczbę kibiców. Z tego względu organizatorzy planowali cztery przejazdy każdego z zawodników. Niestety czwartą próbę przerwano ze względu na wyciek oleju w jednym z aut. Plama na leśnym odcinku oznaczała zakończenie rywalizacji.
Mimo to imprezę należy uznać za udaną. Warto było obserwować nie tylko poczynania zawodników, ale i same auta, wśród których znalazło się wspomniane już Porsche, Fiaty 125P, rzadko spotykany Fiat 128. Na mnie spore wrażenie zrobiła obecność na starcie Opla Astry w niezbyt kojarzącej się ze sportem samochodowym wersji... kombi.


Andrzej Szczodrak


Komentarze

Error connecting to mysql