Kielce v.0.8

Nauka Technika
Symbol pełen miłości

 drukuj stron�
Nauka Technika Åšwiat Cywilizacja Kultura
Wys�ano dnia 18-02-2006 o godz. 18:00:00 przez agape 562

Na całym świecie serce jest symbolem miłości - dlaczego ten mało romantyczny mięsień stał się ośrodkiem uczuć, duszy i sumienia?

U zdrowego człowieka bije około 70 razy na minutę. Zwykle waży 300 gramów. Wykonuje gigantyczną pracę - w ciągu całego życia przepompowuje 184 tysiące ton krwi. Nic dziwnego, że przy takim wysiłku może stanąć ze zmęczenia, doprowadzić do śmierci z miłości, wzruszenia czy strachu. Bo serce nie sługa. Jak uważają niektórzy, kieruje się swoim "rozumem". Coś w tym jest. Wprawdzie to mózg odbiera emocje, ale na skutek płynących z niego do serca informacji może spowodować przyspieszenie jego tętna.

Źródło życia
Pięć tysięcy lat temu nad Eufratem bogini Isztar śpiewała swojemu ukochanemu Tammuzowi pieśni, aby rozweselić jego serce. Ten historyczny moment, w którym ludzki organ stał się siedzibą uczuć, upamiętnił epos o Gilgameszu.
Wśród Egipcjan panowało przekonanie, że to właśnie w sercu znajduje się ośrodek inteligencji (mózg miał odgrywać tylko rolę pomocniczą), dlatego nie wkładali go po śmierci do urn, lecz pozostawiali w mumii. Uważali bowiem, że to od ciężaru serca, które ważono na sądzie zmarłych, zależy dalszy los zmarłego. Wierzyli, że serce ma moc sprawowania dobra i zła, toteż wróżyli z jego kształtu i wnętrza. Miało decydować o życiu człowieka, jego myślach, woli, odwadze, uczuciach, ale też o głupocie czy fałszu. Egipskim "wynalazkiem" jest więc sumienie.
Aby przejąć zalety wroga i uniemożliwić mu zmartwychwstanie, wśród najstarszych ludów panował zwyczaj zjadania serca. Wierzono, że to jeden z trzech ośrodków życia, obok mózgu i genitaliów, ale najważniejszy - bo położony centralnie.
Dla Indian serce było siedliskiem emocji. Wydzierali je swoim ofiarom i jeszcze bijące składali w ofierze bogu-słońce.

Najpiękniejsze słowo
W Biblii wyraz "serce" jako symbol występuje kilkaset razy. To najpiękniejsze słowo świata - zapewniała Lubow Orłowa w filmie "Świat się śmieje". Odmieniane na wszystkie sposoby, we wszystkich językach, jako symbol wprzęgnięto je nawet w reklamy. Najsłynniejszym przykładem jest hasło "I love New York", stworzone w 1976 roku przez Miltona Glasera z okazji 200-lecia USA - słowo "love" zostało w nim zastąpione przez czerwone serduszko.
Święty Walenty tuż przed skazaniem na śmierć (III/IV w.) wysłał do uleczonej przez siebie dziewczynki list w kształcie serca. Czy to patron zakochanych wymyślił najsłynniejszy piktogram świata? Nie ma co do tego pewności, ale niewątpliwie był jednym z pierwszych, bo wcześniej rysowano serce w kształcie... szyszki.

Namiętne skojarzenia
Słynny antropolog Desmond Morris uważa, że rysunek serca jako symbolu wywodzi się od kształtu damskich pośladków (zwłaszcza odciśniętych na piasku). Istnieje też hipoteza, że chodzi o bujny damski biust.
Bez względu na to, co miał na myśli pierwszy rysownik, od wieków tym symbolem próbujemy wytłumaczyć fenomen ludzkiego erotyzmu. Amorek kierujący strzałę w stronę serca jest obietnicą szczęścia. Co się stanie, gdy strzała go dosięgnie? Niewytrenowane straci moc, należy więc o nie dbać. Żeby uniknąć losu tych, których serce nie wytrzymało miłosnych uścisków. Miło jest kierować się porywem serca, gorzej, gdy przy okazji się je łamie.


Iwona Der /focus/


Komentarze

Error connecting to mysql