Kielce v.0.8

Turystyka i Podróże
Tarłów

 drukuj stron�
Turystyka i Podróże Świętokrzyskie
Wys�ano dnia 19-01-2005 o godz. 09:00:00 przez pala2 1340

To dawne miasto warto odwiedzić dla wspaniałej barokowej fary świętej Trójcy. Już z daleka wyróżnia ją okazała fasada. "A wnętrze posiada tak osobliwe i piękne stiuki z XVII chyba wieku, jakich nie posiada żaden kościół w Polsce'' - zachwycał się Jarosław Iwaszkiewicz, zatrzymując się w Tarłowie w drodze do Sandomierza. Nad głównym wejściem do kościoła znajduje się herb Oleśnickich Dębno, podtrzymywany przez dwa anioły.


Wyżej zwraca uwagę okazała płaskorzeźba świętej Trójcy. Po jej dwóch stronach stoją monumentalne ceramiczne postacie patronów Polski - świętych Stanisława i Wojciecha. Wykonał je przed 20 laty artysta rzeźbiarz Gustaw Hadyna. Niezbyt harmonizują z barokową bryłą kościoła. Zastąpiły XVIII-wieczne rzeźby, których resztki leżą jeszcze na przykościelnym placu.

Autorem projektu architektonicznego świątyni był Jan Zaor, późniejszy budowniczy kościoła świętych Piotra i Pawła na Antokolu w Wilnie. Dekorację stiukową wnętrza Oleśniccy zlecili warsztatowi Giovanniego Antonio Colombo, który zdobił m.in. krakowskie kościoły św. Anny i św. Floriana.

W głównym ołtarzu znajduje się obraz przedstawiający adorację Trójcy Świętej przez świętych Stanisława i Wojciecha, którym malarz nadał rysy Mikołaja i Zbigniewa Oleśnickich. Ten drugi, starosta opoczyński i kasztelan wiślicki, główny fundator kościoła, uwieczniony został też na portrecie trumiennym nad kamiennym portalem nad wejściem do zakrystii. Obok niego znalazł się portret pierwszej polskiej poetki Anny Stanisławskiej z pobliskich Szczekarzewic (obecnie Czekarzewice). Żyła ona w latach 1651-1701 i była żoną Jana Zbigniewa Oleśnickiego.

Najpiękniejsze i najbardziej oryginalne w tarłowskim kościele są kaplice. Poświęcona Matce Boskiej znajduje się w północnej stronie nawy. Zwraca w niej uwagę fresk przedstawiający narodziny Marii. Zachowały się także cztery stiukowe płaskorzeźby ze scenami jej zaślubin, nawiedzenia, wędrówki ze św. Józefem i osiołkiem do Betlejem, a także pokłon Trzech Króli. Cztery postacie na tym ostatnim mają rysy Oleśnickich.

Wystrój usytuowanej po drugiej stronie kościoła kaplicy Pana Jezusa związany jest z tematem śmierci. Podzielona na osiem części kopuła to tzw. koło śmierci, z siedmioma postaciami trzymającymi w ręku symbole władzy kościelnej i świeckiej oraz ósmą z czaszką. Poniżej widnieją cztery sceny tworzące motyw koła życia. Pierwsza przedstawia bawiące się dzieci, druga młodego człowieka, trzecia dojrzałego, a ostatnia starca z kosturem. Wszystkim tym postaciom towarzyszy śmierć, pokazana jako rozkładający się trup z kosą czy klepsydrą. Jeszcze niżej na ścianach i w oknach kaplicy znajdują się stiukowe dekoracje tzw. tańca śmierci. Autor pokazał na nich przedstawicieli szlachty z nieodłączną śmiercią. Żołnierzowi z szablą kładzie rękę na ramieniu, nieuzbrojonemu szlachcicowi pokazuje dokument, przed magnatem o twarzy Mikołaja Oleśnickiego trzyma w jednej ręce monetę, a w drugiej mieszek z kluczami. Czwarty stiuk przedstawia pielgrzyma (Jana Zbigniewa Oleśnickiego), podążającą za nim kobietę (żona Anna) oraz śmierć trzymającą wyrwane z korzeniami drzewo.

W artykule wykorzystano informacje zawarte w "Przewodniku po farze św. Trójcy w Tarłowie" autorstwa Wiesława i Anny Barańskich (Gdańsk 2004)

Jak tam trafić

Tarłów to siedziba gminy w powiecie opatowskim. Dojechać tam można przez Ostrowiec Świętokrzyski i Bałtów lub Opatów i Ożarów.


Janusz Kędracki Gazeta Wyborcza


Komentarze

Error connecting to mysql