Kielce v.0.8

Teatr
Teatr w wielkiej FORMIE

 drukuj stron�
Teatr
Wys�ano dnia 09-10-2007 o godz. 13:00:00 przez sergiusz 2241

Znane teatry, sławne spektakle, wielość form, miejsc i tematów - teatromani mogą zacierać ręce i już planować wolne wieczory. 14 października rusza II Przegląd Teatralny FORMA 2007 organizowany przez Kieleckie Centrum Kultury.

Między 14 a 21 października wszyscy wielbiciele teatru będą mogli obejrzeć 9 dobrych przedstawień. W Kielcach pojawia się słynne zespoły teatralne z Polski: Teatr im. Modrzejewskiej z Legnicy, Teatr Dramatyczny z Wałbrzycha, Teatr Lalek Banialuka z Bielska Białej oraz warszawski Teatr Polski. Nie zabraknie także zespołu zagranicznego. "Zaprzyjaźniony" z Kielcami Boris Ejfman z Sanktpetersburskim Teatrem Baletu pokaże "Mewę" na motywach Antoniego Czechowa do muzyki Sergieja Rachmaninowa. Silną reprezentację wystawią także Kielce: w planach przeglądu jest "Wybraniec" obchodzącego 10-lecie istnienia Teatru Ecce Homo oraz spektakle Kieleckiego Teatru Tańca. Po raz drugi odbędą się także prezentacje teatralno-muzyczne niepełnosprawnych, na których gościem będzie Anna Dymna, która dodatkowo spotka się z publicznością.

II PrzeglÄ…d Teatralny FORMA 2007 - Program
14 października 2007 (niedziela), godz. 19.00 - Duża Scena KCK
"Mewa" - na motywach dramatu Antoniego Czechowa do muzyki Sergieja Rachmaninowa. Choreografia - Boris Ejfman; scenografia - Zinowy Margolin; kostiumy - Natalia Zuzkiewicz, Olga Kuliżnowa, Daria Prochorowa. Spektakl baletowy w wykonaniu Sanktpetersburskiego Teatru Baletu.
Ejfman jest wybitnym inscenizatorem i choreografem, twórcą ponad 40 baletów. Od 20 lat prowadzi w Petersburgu swój teatr, znany i podziwiany na całym świecie, realizując niezwykle konsekwentnie swoja wizję teatru tańca i baletu. Jego autorski styl wywodzi się z baletu klasycznego, połączonego ze współczesną choreografią i nowatorskimi pomysłami inscenizacyjnymi. Nie ogranicza się do sfery tanecznej. Jego spektakle niosą za sobą potężny ładunek przemyśleń natury psychologicznej, filozoficznej i etycznej, a na dodatek są niezwykle atrakcyjnie wizualnie i artystycznie.

"Mewa" jest najnowszym przedstawieniem Borisa Ejfmana (premiera 20 września 2007). Opowieść o mieszkańcach domku letniskowego przeżywających wielkie dramaty, przeniósł na salę baletową, gdzie choreograf Trigorin spiera się z marzycielem Trieplewem a młoda tancerka Nina Zarieczna rywalizuje z primabalerina Arkadiną.

16 października 2007 (wtorek), godz. 19.00 - Baza Zbożowa
"Dziady" Adam Mickiewicz, adaptacja - Maciej Rembacz i Lech Raczak; reżyseria - Lech Raczak; scenografia - Bohdan Cieślak; kostiumy - Izabela Rybacka; muzyka - Lech Jankowski. Spektakl w wykonaniu Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy.
"Dziady" grane są w pawilonie handlowym na legnickim blokowisku, czyli w popularnej scenie na Piekarach. W Kielcach spektakl zostanie pokazany na Bazie Zbożowej. Reżyserem spektaklu jest Lech Raczak współtwórca poznańskiego Teatru Ósmego Dnia, mocno zaangażowanej politycznie legendy polskiej sceny alternatywnej. W poznańsko-legnickiej wersji Gustawa-Konrada gra aż pięciu aktorów, a zgrabne połączenie wszystkich części dramatu pozwala uwypuklić najbardziej charakterystyczne cechy arcydzieła epoki romantyzmu.

Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy z małego, nikomu nieznanego teatru w ciągu niespełna 10 lat stał się jednym z najważniejszych i najczęściej nagradzanych polskich teatrów. Za sprawą dyrektora Jacka Głomba, zespołu aktorskiego oraz licznych młodych twórców ciągnących do Legnicy jak do Mekki, teatr wyprodukował już wiele wspaniałych i ważnych spektakli, od "Ballady o Zakaczawiu" zaczynając, poprzez "Koriolana", a na "Made in Poland" i "Osobistym Jezusie" kończąc. Prezentuje współczesną dramaturgię, nie stroniąc od klasyki, pokazanej w niezwykle atrakcyjnej formie. Od tego roku organizuje także Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Miasto".

17 października 2007 (środa), godz. 11.00 -Mała Scena KCK

II Kieleckie Prezentacje Teatralno - Muzyczne Osób Niepełnosprawnych
"Miłość jest początkiem wszystkiego"

W programie spektakl Teatru Radwanek "Kozucha Kłamczucha" Janiny Porazińskiej, Warsztaty Terapii Zajęciowej "Grześki", "Oskar" i "Bąbelki", Darek Bernatek z zespołem Sezam. Gościem honorowym prezentacji będzie Anna Dymna, wybitna aktorka, prezes Fundacji "Mimo Wszystko", niosącej pomoc ludziom chorym i niepełnosprawnym. O godz. 15.00 aktorka spotka się z kielecką publicznością.

17 października 2007 (środa), godz. 19.00 - Scena za Żelazną Kurtyną KCK
"Ja jestem zmartwychwstaniem" Przemysław Wojcieszek

reżyseria - Przemysław Wojcieszek; scenografia - Małgorzata Bulanda; muzyka - Bartosz Strabużyński. Spektakl w wykonaniu Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Premiera 27 kwietnia 2007
Sztuka napisana na zamówienie Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Opowieść o księdzu, który porzucił kapłaństwo i szuka nowego sensu życia, próbując ułożyć sobie życie od nowa. Prosta, wyważona historia opowiedziana w stylu laureata Paszportu "Polityki" w dziedzinie film (m.in. "Głośniej od bomb") z 2005 roku.

Teatr im. Szaniawskiego w Wałbrzychu od kilku lat zdobywa pozycję w polskim środowisku teatralnym. Remont i otwarcie Sceny Kameralnej umożliwiło produkcję prapremier współczesnych młodych, utalentowanych dramaturgów, m.in. Przemysława Wojcieszka. Spektakle reżyserują młodzi, znani reżyserzy: Jan Klata, Maja Kleczewska, Karina Piwowarska i Piotr Kruszczyński, jednocześnie dyrektor artystyczny teatru.

18 października 2007 (czwartek), godz. 20.00 - Scena za Żelazną Kurtyną KCK
"Balladyna" Juliusza SÅ‚owackiego;
reżyseria - Petr Nosalek; scenografia - Eva Farkasova; muzyka - Marcin Mirowski. Spektakl w wykonaniu Teatru Lalek Banialuka w Bielsku Białej. Premiera 11 marca 2007

Ciekawa, lalkowo-aktorska interpretacja dramatu Słowackiego. Lekka, dowcipna opowieść o Goplanie, podwodnym świecie, miłości, władzy, wygórowanych ambicjach. Lalki naturalnej wielkości, plastycznie urzekająca scenografia i lekkość w podejściu do dramatu sprawiają, że "Balladyna" z wykonani "Banialuki" pozwala dorosłym poczuć w sobie dziecko, poczuć klimat baśni, może nieco dojrzalszej, dla starszych.

Teatr Banialuka jednym z najstarszych teatrów lalek w Polsce i jednym z najbardziej znanych w kraju i na świecie. Założyli go w 1947 roku artyści plastycy Jerzy Zitzman i Zenobiusz Zwolski. Ze swoimi przedstawieniami Banialuka odwiedziła kilkadziesiąt krajów świata, wśród nich Japonię, Chile i Stany Zjednoczone. Uczestniczyła w najbardziej prestiżowych festiwalach teatralnych, m.in. w Edynburgu, Awinionie, Cividale, Nowym Jorku i Charleville-Mezieres. Zdobyła wiele najwyższych nagród i wyróżnień na najbardziej renomowanych przeglądach.

19 października 2007 (piątek), godz. 19.00 - Mała Scena KCK
"Wybraniec" na motywach Tomasza Manna i "Gesta Romanorum"; adaptacja i reżyseria - Marcin Bortkiewicz. Spektakl w wykonaniu Teatru Ecce Homo.
Premiera 8 marca 2007
"Wybraniec" to opowieść o średniowiecznych realiach grzechu i kary, nieco anachroniczna i groteskowa, zabawna, ale i przerażająca. Spektakl został nagrodzony na VIII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowcu Wielkopolski. Ecce Homo zdobyło tam główną nagrodę, pokonując m.in. Porywaczy Ciał z Poznania, Teatr Rondo ze Słupska, gorzowskie Kreatury, Stację Szamocin i Teatroterapię z Lublina.

Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Ecce Homo powstało 10 lat temu z inicjatywy artysty plastyka i dyrektora Liceum Sztuk Plastycznych, Tadeusza Maja. Zespół, składający się z młodych ludzi - uczniów kieleckich liceów i szkół wyższych, ma na swoim koncie 24 spektakle plastyczne, muzyczne, taneczne i dramatyczne.


19 października 2007 (piątek), godz. 19.00 - Duża Scena KCK
Wieczór muzyki i baletu - Kielecki Teatr Tańca i Filharmonia Świętokrzyska im. O. Kolberga w Kielcach.

Cztery utwory Karola Szymanowskiego: Etiuda b-moll op.4 nr 3, "Cztery tańce", Nokturn i Tarantela op. 28 oraz Wariacje b-moll op. 3 oraz "Pavana dla zmarłej infantki" i Bolero Maurice'a Ravela w wykonaniu Filharmonii Świętokrzyskiej. Tancerze Kieleckiego Teatru Tańca wystąpią w "Czterech tańcach", do których choreografię przygotował Andrzej Morawiec, oraz w "Wariacjach" z choreografią Grzegorza Pańtaka. Kompozycje choreograficzne do tych utworów zbudowano w stylu tańca współczesnego, ale z pierwiastkami charakterystycznymi dla polskiego folkloru. Spektakl miał swoją premierę podczas Święta Kielc 2007. Powstał w ramach obchodów Roku Szymanowskiego.

20 października 2007 (sobota), godz. 19.00 - Duża Scena KCK
"Po godzinach" - spektakl w wykonaniu Teatru Tańca Zawirowania w Starej Prochoffni oraz "Metamorfozy" - spektakl w wykonaniu Kieleckiego Teatru Tańca

"Po godzinach" to spektakl prezentujący kondycję współczesnego człowieka, zabieganego, nie mającego czasu na miłość, przyjaźń, związki. Po pracy pozostają fantazje, plotki, marzenia o tym, co mogłoby się zdarzyć, gdybyśmy otworzyli się na innych ludzi. Spektakl zrealizowany w technice tańca współczesnego z towarzyszeniem muzyki elektronicznej, z wykorzystaniem projekcji video.
Teatr Tańca Zawirowania jest jedynym stałym teatrem tańca w Warszawie. Zespół składa się z solistów Teatru Wielkiego i ściśle współpracuje z poznańskim Polskim Teatrem Tańca Ewy Wycichowskiej. Zespół działa w Starej Prochoffni, tworząc autorskie spektakle. Liderką zespołu jest Elwira Piorun, solistka Teatru Wielkiego, która przez kilka lat występowała w teatrach baletowych w Niemczech. Tańczyła wiele solowych ról. Zajmuje się także choreografią.
"Metamorfozy" - spektakl o ciekawej formie i pomysłach inscenizacyjnych w choreografii Iry Nadii Kodiche, zrealizowany w technice modern jazz underground. Mówi o przemianie duchowej i cielesnej człowieka. Na scenie 17 tancerzy w metalowych klatkach, tancerki w butach na wysokich obcasach.
Kielecki Teatr Tańca - jeden z trzech instytucjonalnych teatrów tańca w Polsce. Założony przez Elżbietę Szlufik-Pańtak i Grzegorza Pańtaka. Działa od 1995 roku. Teatr jako pierwszy i jedyny w Polsce realizuje przedstawienia w unikalnym stylu modern jazz underground: �Drab - Zeen", �Prophetie" autor - Thierry Verger, "Rozdwojenie" - Elżbieta i Grzegorz Pańtak. Ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień, m.in. pierwszą nagrodę na Trzecim Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Tańca Jazzowego w Pardubicach, Czechy 2006 (�Prophetie"), trzecia nagroda na Konkursie Choreograficznym w DuncanCentre w Pradze Czechy 2005 dla Grzegorza Pańtaka.

21 października 2007 (poniedziałek), godz. 19.00 - Mała Scena KCK
"Cyjanek o piÄ…tej" Pavel Kohout
; opracowanie tekstu i reżyseria - Dorota Ignatjew; scenografia - Diana Marszałek; muzyka - Teresa Wrońska. Spektakl w wykonaniu Teatru Polskiego w Warszawie.
Sztuka powstała na podstawie opowiadania "Mur między nami", napisanego w 1994 r. przez Tecię Werbowski, urodzoną we Lwowie, a zamieszkałą w Kanadzie polską Żydówkę. Opowiada historię dwóch kobiet, które łączy nie tylko literacka pasja, ale i wspólna przeszłość. Dorota Ignatjew przeniosła akcję sztuki z końca ubiegłego wieku do marca 1968 roku. To świetnie skonstruowana sztuka z zaskakującymi zwrotami akcji, przejmująca opowieść o tym, jak życie nieoczekiwanie może zaplątać losy zwykłych ludzi.
Teatr Polski w Warszawie - założony w 1913 roku przez Arnolda Szyfmana, miał pierwszą obrotową scenę w Polsce. Od chwili powstania Teatr Polski wystawił na swojej dużej scenie ponad 550 premier, na Scenie Kameralnej prawie 200.


Komentarze

Error connecting to mysql