Kielce v.0.8

Nauka Technika
Trzydzieste urodziny peceta

 drukuj stron�
Nauka Technika Åšwiat Internet
Wys�ano dnia 07-01-2005 o godz. 12:00:00 przez pala2 222

Mało kto dziś pamięta, że "personal computer" pierwotnie nie oznaczał tylko i wyłącznie maszyn z procesorem Intela. Taki napis widniał np. na opakowaniu słynnego ZX Spectrum. Poczciwy pierwowzór dzisiejszego peceta, który można zobaczyć w największym muzeum komputerowym świata - Heinz Nixdorf MuseumsForum w niemieckim Paderborn, w niczym go jednak nie przypomina.


W styczniu 1975 r. czasopismo "Popular Electronics" przedstawiło urządzenie Altair 8800, skonstruowane przez Eda Robertsa z Nowego Meksyku i zaoferowane entuzjastom do samodzielnego montażu za 397 ówczesnych dolarów - przypomina niemieckie muzeum.

Prekursor dzisiejszego peceta nie miał monitora, klawiatury ani twardego dysku, ale zachwycił elektroników, umożliwiając tworzenie prostych programów za pomocą przełączników i diod.

Właśnie na Altairze swe pierwsze programy pisał także Bill Gates, późniejszy twórca znanej z "okien" (Windows) firmy Microsoft.

Popularność Altaira nigdy nie wyszła jednak poza grono entuzjastów. O możliwościach komputera osobistego opinia publiczna dowiedziała się znacznie więcej, gdy w 1978 r. pojawił się Apple II. A prawdziwym przełomem był "dopiero" pierwszy PC firmy IBM w 1981 r.

W niemieckim muzeum Altair jest jednym z eksponatów obszernej wystawy, dokumentującej historię komputerów osobistych. Pokazano "kamienie milowe" tej historii - komputery Sinclair ZX 80, Commodore C 64 oraz der TRS-80. Zwiedzający mają okazję wypróbowania historycznych, dziś już zapomnianych systemów operacyjnych i gier komputerowych.




Komentarze

Error connecting to mysql