Kielce v.0.8

Kultura
Tydzień z Brunonem Jasieńskim

 drukuj stron�
Kultura
Wys�ano dnia 09-07-2007 o godz. 13:00:00 przez sergiusz 446

Warsztaty, spotkania z artystami, przedstawienia i koncerty - to tylko niektóre atrakcje tegorocznych Brunonaliów,które rozpoczynają się dziś w Klimontowie. To już szósta edycja imprezy organizowanej z okazji urodzin poety Brunona Jasieńskiego. W tym roku po raz pierwszy nawiąże ona do żywej niegdyś w Klimontowie tradycji i kultury żydowskiej.

- Od dawna o tym myśleliśmy, bo Klimontów to miejscowość, którą przed wojną zamieszkiwała głównie ludność pochodzenia żydowskiego. Również Bruno Jasieński z pochodzenia był Żydem - opowiada Maria Więckowska ze Stowarzyszenia Miłośników Twórczości Brunona Jasieńskiego.

Atrakcją tegorocznych Brunonaliów będą warsztaty nauki elementów alfabetu hebrajskiego i języka jidysz prowadzone przez malarkę Annę Rozenfeld oraz koncert znakomitego gitarzysty, twórcy takich zespołów, jak Shofar i Cukunft - Raphaela Rogińskiego. Artysta zilustruje nieme filmy awangardowe.

Przez cały tydzień będzie można zobaczyć też trzy spektakle teatralne, m.in. przedstawienie "Stójka" Małgorzaty Szyszki o ostatnich chwilach życia Jasieńskiego, wziąć udział w warsztatach teatru lalkowego Adama Walnego czy posłuchać występów śpiewającej aktorki Aldony Jacórzyńskiej.

Brunonalia rozpoczną się w poniedziałek o godz. 19 w Gminnym Ośrodku Kultury w Klimontowie. Potrwają do soboty. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.
Szczegółowy program imprezy na stronie www.brunonalia.pl.

* * *

Gwiazdy Brunonalii 2007

Anna Rozenfeld. Absolwentka szkół artystycznych w Marburgu, Salzburgu, Wiedniu i Warszawie. Ma na koncie osiem wystaw indywidualnych oraz wiele grupowych - w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, Austrii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych i w Izraelu. Uczestniczka studium aktorskiego przy Teatrze Żydowskim w Warszawie.

Raphael Rogiński. Kompozytor i wykonawca, od 13. roku życia gra na gitarze elektrycznej - przede wszystkim improwizacje wynikające z jazzu oraz muzyki etnicznej i ludowej. Głęboko związany jest również z kulturą żydowską. Z tych poszukiwań wynikają dwa projekty, których jest liderem - Shofar i Cukunft.

Adam Walny. Znany twórca widowisk sztuki lalkarskiej nagradzanych w kraju i za granicą, m.in. "Kuglarz i Śmierć", "Genesis", "Motyl", "Kamieniarz" czy "Misterium Narodzenia". Założyciel Pracowni Teatru Przedmiotu przy Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie oraz autor programów edukacyjnych ("Lekcje z lalki") i terapeutycznych ("Lalka z duszą"). Stypendysta ministra kultury.


Agnieszka Felisek Gazeta Wyborcza


Komentarze

Error connecting to mysql