Kielce v.0.8

Muzyka
Usłyszeć duszę świata - Anima Mundi

 drukuj stron�
Muzyka
Wys�ano dnia 20-04-2010 o godz. 15:58:48 przez rafa 1201

Anima mundi z języka łacińskiego oznacza "duszę świata" - pojęcie stworzył Platon - starożytni filozofowie uważali, że jest ona rozproszona w całej naturze, zaś stoicy widzieli w niej jedyną potęgę życiową we wszechświecie.

Pod nazwą Anima Mundi odbywa się od 9 kwietnia Festiwal Muzyki Organowej i Sakralnej w Kielcach. Mamy więc okazję uczestniczyć w cyklu koncertów. Za nami już koncert religijnej muzyki żydowskiej w wykonaniu zespołu Hagada. Usłyszeć będzie można jeszcze:

-23 KWIETNIA – KONCERT ORGANOWY DARIUSZA PRZYBYLSKIEGO
KOŚCIÓŁ ŚW. JADWIGI W KIELCACH – 19:00

Dariusz Przybylski
Organista i kompozytor. Jako organista koncertuje w wielu miastach Polski oraz za granicą.
Jest laureatem wielu konkursów organowych, m.in.: w 2001 otrzymał II nagrodę (I nie przyznano) oraz Nagrodę Specjalną Mariana Sawy na IV Konkursie Polskiej Muzyki Organowej XX Wieku w Legnicy, w 2005 – Główną Nagrodę na VI Konkursie Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców w Warszawie zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej (polska sekcja ISCM).
Pełni funkcję przewodniczącego Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich, jest Członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej oraz dyrektorem Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Kazimierza Serockiego w Warszawie


-24 KWIETNIA – KONCERT ORGANOWY BOGNY NOWOWIEJSKIEJ
KLASZTOR MISJONARZY OBLATÓW NA ŚWIĘTYM KRZYŻU – 19:00

Bogna Nowowiejska
Organistka i klawesynistka, wnuczka kompozytora Feliksa Nowowiejskiego. Jest artystka o wszechstronnym i twórczym podejściu do muzyki. Uczestniczyła w mistrzowskich kursach interpretacji muzyki organowej, prowadzonych m. in. przez Christophera Krummachera, Davida Titteringtona oraz Wolfganga Zerera, a także klawesynowej pod kierunkiem Nicolasa Parle'a, Carmen Leoni oraz Bernharda Klapprotta. Prowadzi aktywna działalność koncertowa jako solistka oraz kameralistka, uczestnicząc w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych w kraju i za granica. Jej zróżnicowany repertuar obejmuje muzykę dawną, kompozycje romantyczne, a także muzykę współczesna i eksperymentalną. Jest współzałożycielką kilku zespołów kameralnych.
Od lipca 2009 jest członkiem zarządu fundacji Pluskultura.

Obok koncertu w klasztorze Misjonarzy Oblatów odbędzie się też spotkanie z Tomasem Halikiem, księdzem i filozofem, zwanym „czeskim Tischnerem”.

Tomáš Halík (ur. 1 czerwca 1948 w Pradze) - czeski duchowny katolicki, filozof, psycholog i teolog; duszpasterz akademicki, wykładowca Uniwersytetu Karola w Pradze.
Jest znany ze swego zaangażowania w życiu społecznym, publicznych wypowiedzi na temat problemów dyskryminacji rasowej, tematy polityczne i religijne oraz procesu sekularyzacji i integracji europejskiej. Jego myśli są często przywoływane na internetowych stronach nie-rzymskokatolickich biskupów czeskich np. Antonína Jelínka.


-25 KWIETNIA – KONCERT NA MUZYKĘ I SŁOWA
Z UDZIAŁEM:
ANNY SENIUK, EDWARDA KUSZTALA
CHÓRU „SABBATON” Z BIELIN
KLASZTOR MISJONARZY OBLATÓW NA ŚWIĘTYM KRZYŻU – 13:00

Anna Seniuk
Wybitna aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Od roku 2003 występuje w Teatrze Narodowym w Warszawie.
Stworzyła na ekranie wiele istotnych, pierwszoplanowych kreacji:
Julcia w „Pannach z Wilka” Andrzeja Wajdy (1979), Magda, kochanka Jana w „Ćmie” Tomasza Zygadły z Romanem Wilhelmim (1980), czy Handzia w „Konopielce” Witolda Leszczyńskiego (1981).
Słynne są jej adaptacje „Pchły Szachrajki” Jana Brzechwy i „Balladyny” Juliusza Słowackiego, zrealizowane wraz z mężem, kompozytorem, Maciejem Małeckim dla Teatru Polskiego Radia – za ich kreację i reżyserię otrzymała nagrodę „Złoty Mikrofon”.
Od 1998 roku posiada tytuł naukowy profesora sztuk teatralnych. Pracuje w warszawskiej Akademii Teatralnej.

Edward Kusztal
Pochodzący z Kielc i w Kielcach wciąż pracujący wybitny aktorBakcylem aktorstwa zaraził się w Teatrze im. Stefana Żeromskiego. W 1960 roku, zdał egzaminy na Wydział Aktorski do Szkoły Filmowej w Łodzi. Był na jednym roku z Polą Raksą. W 1964 roku podpisał angaż do teatru w Opolu. Po dwóch latach przeniósł się do Kielc. Tutaj stworzył swoje największe kreacje. Występował też w filmach. Grał m.in. u Wandy Jakubowskiej i Feliksa Falka. W 1995 roku tygodnik "Polityka" w swoim rankingu umieścił go w pierwszej 10. najlepszych kreacji tamtego roku.Stale obecny zarówno na deskach teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach jak i w filmach (m.in. „Ekipa” Agnieszki Holland, serial „Na dobre i za złe”).

Chór „SABBATON” z Bielin
Przy Towarzystwie Przyjaciół Bielin powstał amatorski chór, do którego należy obecnie ponad 20 osób. Członkami chóru są osoby w różnym wieku (przedział wieku 16-50 lat) i należący do różnych grup społecznych (licealiści, nauczyciele, ksiądz, radni gminy Bieliny, członkinie zespołu folklorystycznego "Bielinianki").

W programie usłyszymy tradycyjne polskie pieśni kościelne w wykonaniu Chóru Sabbaton oraz klasykę polskiej poezji w recytacjach Anny Seniuk i Edwarda Kusztala.

-25 KWIETNIA – KONCERT MISTYCZNEJ MUZYKI BAŁKAŃSKIEJ W WYKONANIU BRACI TEOFILOWICZ (SERBIA)
KLASZTOR POD WEZWANIEM KAROLA BOROMEUSZA NA KARCZÓWCE – 19:00

Bracia bliźniacy Ratko i Radisa Teofilowiczowie
- są unikalnymi, w pełnym tego słowa znaczeniu, wykonawcami dawnej muzyki serbskiej i bałkańskiej. Podczas piętnastu lat poszukiwań, poprzedzających sceniczną karierę, zgłębili „tajemnicę drugiego głosu„ i odnaleźli dawno zagubione harmonie tradycyjnego śpiewu.
Muzyka Braci Teofilowiczów odwołuje się do ponad dwustuletniej tradycji muzycznej przywołując duchowość całego regionu. Wiele z pieśni było głęboko zakopanych w pamięci ludzkiej, inne zupełnie zapomniano, z niektórych pozostały tylko fragmenty. Bracia wiele czasu poświęcili na odszukanie tych pieśni, ożywienie i przywrócenie im oryginalnych znaczeń, i uczuć, jednocześnie wzbogacając je o własne, współczesne emocje. Bracia pieśni wykonują z wielkim respektem i szacunkiem dla przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

-28 KWIETNIA – KONCERT ZESPOŁU MUZYKI KAMERALEJ „WIRTUOZI LWOWA”
Z TOWARZYSZENIEM CHÓRÓW: PAŃSTWOWEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ
I POLITECHNIKI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
KOŚCIÓŁ GARNIZONOWY NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY KRÓLOWEJ POLSKI – 19:00

-1 MAJA - KONCERT CHÓRU CHŁOPIĘCEGO I MĘSKIEGO „POZNAŃSKIE SŁOWIKI” POD DYREKCJĄ PROFESORA STEFANA STULIGROSZA
KOŚCIÓŁ CHRYSTUSA KRÓLA W KIELCACH – 16:00

-2 MAJA – KONCERT ORGANOWY AGATY AUGUSTYN
KOŚCIÓŁ POD WEZWANIEM MAKSYMILIANA MARII KOLBE W KIELCACH – 19:00


Marzena Słowik


Komentarze

Error connecting to mysql