Kielce v.0.8

Turystyka i Podróże
W krainie MOCnych wrażeń

 drukuj stron�
Turystyka i Podróże Świętokrzyskie
Wys�ano dnia 02-11-2006 o godz. 11:00:00 przez pala2 623

W ramach pierwszej edycji projektu "Turystyka - wspólna sprawa" powstało już ponad pięćdziesiąt grup partnerskich, które będą realizować pomysły na nowoczesne produkty turystyczne, rozwijane w formule sieciowej. Niektóre z tych produktów działały zanim powstał projekt, a dzięki wiedzy zdobytej podczas szkoleń, będą mogły się skuteczniej rozwijać i promować.

Przykładem takiego produktu jest m.in. "W krainie MOCnych wrażeń - Kraina Legend Świętokrzyskich" w województwie świętokrzyskim. Grupa partnerska realizująca ten pomysł podpisała porozumienie o współpracy.

Dzięki podpisanemu porozumieniu grupa partnerska "W krainie MOCnych wrażeń - Kraina Legend Świętokrzyskich" z gminy Bieliny będzie mogła skorzystać z dofinansowania materiałów promocyjnych, wydawanych w ramach projektu "Turystyka - wspólna sprawa". Ponadto, członkowie grupy będą mieli również okazję uczestniczyć w szkoleniach i doradztwie, które pomogą im w rozwijaniu produktu turystycznego. Szkolenia są dofinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Mogą w nich uczestniczyć także osoby związane z branżą turystyczną spoza grup partnerskich. Szkolenia przeznaczone są dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, stowarzyszeń i organizacji turystycznych oraz firm związanych z turystyką.

O potrzebie szkoleń świadczą wyniki badań przeprowadzonych podczas spotkań grup partnerskich w województwie świętokrzyskim. Ponad 90% uczestników tych spotkań uważa, że udział w szkoleniach projektu "Turystyka - wspólna sprawa" pomoże im w prowadzeniu działalności. Szkolenia w ramach "Współpracy sieciowej" wspomogą skuteczną realizację pomysłów na produkty turystyczne. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się m.in. jak kształtować i udoskonalać już istniejące oraz tworzyć nowe lokalne produkty turystyczne w formule sieciowej. Zdobędą również wiedzę w zakresie takich tematów jak np.: “Źródła finansowania projektów turystycznych" czy "Promocja własnego (sieciowego) produktu turystycznego, czyli pokaż siebie innym".

W szkoleniach "Współpracy sieciowej" będą mogły uczestniczyć osoby zaangażowane w pracę grup partnerskich. Chętni spoza tych grup, również mogą wziąć udział w szkoleniach pod warunkiem, że przystąpią do jednej z grup partnerskich. W ramach "Zarządzania turystyką" równolegle będą prowadzone szkolenia dla kadry zarządzającej oraz szkolenia zawodowe dla pracowników przedsiębiorstw i organizacji turystycznych. Uczestnicy tych szkoleń będą mieli okazję dowiedzieć się m.in. jak podnosić poziom konkurencyjności przedsiębiorstw turystycznych. Szkolenia językowe przeznaczone są dla kadry zarządzającej i pracowników firm turystycznych. Do wyboru są 4 języki: angielski, niemiecki, rosyjski i francuski. Dzięki wiedzy zdobytej podczas szkoleń stworzone produkty turystyczne, takie jak właśnie pomysł świętokrzyski, mają szansę stać się ofertami na europejskim poziomie.

Jak twierdzi Jacek Kowalczyk, członek zarządu województwa: "Produkt turystyczny ‘W krainie MOCnych wrażeń - Kraina Legend Świętokrzyskich' pokazuje, że województwo świętokrzyskie ma duży potencjał turystyczny, a takie projekty jak ‘Turystyka - wspólna sprawa' pomagają wykorzystać ten potencjał, wspomagać rozwój już istniejących i powstanie nowych produktów turystycznych oraz znakomicie wpisują się w strategię rozwoju turystyki w województwie."

Produkt turystyczny "W krainie MOCnych wrażeń - Kraina Legend Świętokrzyskich" to ciekawa oferta gier terenowych opartych na bogactwie legend i podań ludowych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie przez mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Trasa gier ma zwykle długość 2-3 kilometrów i wiedzie przez ciekawe zakątki Gór Świętokrzyskich: mroczne i tajemnicze ostępy leśne oraz malownicze plenery pól i łąk. Podczas wędrówki turyści spotykają ożywione postaci z legend: mnichów eremitów wędrujących szlakami i nawracających na wiarę chrześcijańską okoliczną ludność; piękne czarownice rzucające uroki na mężczyzn; mądre zielarki udzielające dobrych rad; boginię Mokosz radzącą, jak zawładnąć zmysłami mężczyzny; czy zbója Kaka poszukującego ukochanej.

Uczestnicy gier mają okazję poznać także wiele innych postaci znanych z wczesnosłowiańskiej kultury naszych przodków: Leszego, który chroni las przed złymi ludźmi; Płanetnika zsyłającego grad i ulewy; Południcę porywającą żniwiarzy wyruszających w południe na pole; złośliwe Licho, które uwielbia płatać figle ludziom; Błędnice, które "plątając ścieżki" przeszkadzają w dotarciu do celu ich wędrówki; Topielicę, która podczas nocy świętojańskiej zrobi wszystko, by "utopić" wianki panien. W każdej z gier bierze udział około 30 postaci, co zapewnia intensywność wrażeń dla uczestników. Zabawy mają charakter integracyjno - edukacyjny. Dzięki interesującym dialogom uczestnicy poznają historie i legendy związane z postaciami, a atrakcyjne gry zespołowe oraz "misje do spełnienia" integrują grupy i pozwalają im dobrze się bawić. Gry terenowe kończą się biesiadą przy ognisku, gdzie spotykane wcześniej postaci z legend, bawią uczestników i serwują legendarne potrawy: kiszkę z piekielnego kociołka, gołki zbója Kaka, diabelskie kołacze, sabatowe przysmaki.

"W krainie MOCnych wrażeń - Kraina Legend Świętokrzyskich" i gry terenowe stały się jedną z ciekawszych propozycji aktywnego spędzania wolnego czasu. Ich organizatorzy zaobserwowali znaczny wzrost zainteresowania ofertą turystyczną gminy Bieliny: gospodarstw agroturystycznych i ośrodka wypoczynkowego "Jodłowy Dwór". W 2006 roku odbyły się trzy promocyjne gry terenowe. Udział w nich był bezpłatny. Każda z gier była wzbogacona o dodatkowe atrakcje: festyny, zabawy integracyjne, biesiady, inscenizacje i występy.

22 kwietnia odbyła się pierwsza gra terenowa "Tropem bandy zbója Kaka" inaugurująca sezon turystyczny w gminie Bieliny, zakończona festynem ekologicznym pod nazwą "Nasze czyste/nieczyste Świętokrzyskie". Celem gry była pomoc nieszczęśliwej miłości Zbója Kaka i jego ukochanej Basieńki. Młodzi nie mogli być ze sobą, ponieważ dziewczyna była siostrzenicą biskupa krakowskiego, który sprzeciwiał się jej związkowi ze zbójem. Basieńka została porwana przez Kaka, a kiedy rycerze biskupa przybyli, żeby odbić ją z jego rąk, zasłoniła lubego własną piersią i zginęła przeszyta strzałami. Po drodze gracze spotkali: samego zbója, który prosił ich o dostarczenie jego ukochanej cennego skarbu; mnichów eremitów, którzy uczyli uczestników modlitwy łacińskiej, chroniącej ich od niebezpieczeństw oraz biesy, z rąk których trzeba było uwolnić Wiły - pomocnice bogini Mokoszy. Podczas wędrówki natknęli się także na: Południcę, zielarki częstujące graczy tajemniczym eliksirem, czy na czarownice przeszkadzające uczestnikom w dotarciu do celu wędrówki. Poznali oczywiście ukochaną Kaka, która z niecierpliwością oczekiwała na podarunek od swego wybranka. Jednym z punktów na trasie wędrówki była wioska słowiańska, gdzie gracze mieli okazję skosztować przysmaków wiejskiego stołu, wydoić kozę, poznać tradycyjne przyrządy i urządzenia rolnicze oraz posmakować pysznej nalewki miodowej. U kresu wyprawy uczestnicy spotkali się na polanie, na której bawili się podczas festynu. Jednym z jego elementów był pokaz mody na stroje wykonane z surowców wtórnych. Uczniowie ze szkół z terenu Gminy Bieliny zaprezentowali ciekawe inscenizacje legend świętokrzyskich. W pierwszej grze wzięło udział około 150 osób.

Druga z cyklu gier promujących produkt "W krainie MOCnych wrażeń - Kraina Legend Świętokrzyskich" odbyła się 23 czerwca. Ta impreza również miała charakter otwarty i ogólnodostępny. Gra "Pod urokiem czarownicy: wyprawa po ziele świętego Jana" nawiązywała do tradycji nocy sobótkowej. Jej celem było zdobycie ziela strzeżonego przez Leszego - słowiańskie bóstwo leśne, które w zależności od intencji ludzkich wobec lasu, pomaga bądź szkodzi ludziom. W czasie wędrówki gracze spotkali: zbója Kaka, który prosił o pomoc w odkupieniu swoich win; zielarki podpowiadające uczestnikom, jak wygląda i pachnie ziele, którego szukają; biesy próbujące porwać piękne uczestniczki gry na sabat; Topielicę wróżącą przyszłe losy pannom; mnichów proszących o pomoc w zerwaniu "nawięzów" porozwieszanych na drzewach przez czarownice w świętokrzyskiej kniei (woreczki z magicznymi rekwizytami, kto pod nimi przejdzie - pada na niego urok); boginię Mokosz; czarownice, od uroku których trzeba było się uwolnić, odrzucając wianek, otrzymany od jednej z wcześniejszych postaci stojących na trasie gry. Na zakończenie gry odbyła się wspólna biesiada przy ognisku, a następnie inscenizacja "Świętokrzyskie sny" w wykonaniu Kieleckiego Teatru Tańca.

1 września odbyła się impreza podsumowująca sezon turystyczny w Gminie Bieliny. Tematem gry terenowej "W Makoszynie, u bogini Mokoszy w Miejscu Mocy" była kultura i mitologia Słowiańska. Celem gry było odnalezienie siedziby Mokoszy - Wielkiej Wyroczni. Na trasie uczestnicy spotkali liczne bóstwa, demony i postaci związane z mitologią pradawnych Słowian: Topielicę; Błędnice "motające ludziom ścieżki"; zielarki uczące odpędzania chorób; Południcę i Polewika, którzy prosili graczy o "znalezienie igły w stogu siana"; Latawca i Latawicę, którzy próbują uwieść zamężne kobiety i żonatych mężczyzn; Wąpierze; Licho i Czarownice; Jaryła i Roda, którzy zapraszają do wzięcia udziału w pradawnych obrzędach np. skrapiania piwem. U Doli poznali swój los zapisany w kartach zebranych od postaci podczas gry. Gracze za najlepsze wykonanie zadań poleconych przez postaci byli nagradzani złotymi skarbami. Impreza "W Makoszynie, u bogini Mokoszy w Miejscu Mocy" rozpoczęła Kielecki Festiwal Nauki, przedsięwzięcie promujące dorobek kulturowy i naukowy regionu świętokrzyskiego.

***
Projekt objęty jest patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.

***
Partnerami projektu w województwie świętokrzyskim są: Świętokrzyska Regionalna Organizacja Turystyczna oraz Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa.

***
Zgłoszenia na szkolenia:
Regionalne Biuro Projektu "Turystyka - wspólna sprawa" województwa świętokrzyskiego
tel. 041 362 05 03, tel./fax: 041 340 72 60
e-mail: swietokrzyskie@tws.org.pl


Barbara Grochoła


Komentarze

Error connecting to mysql