Kielce v.0.8

Turystyka i Podróże
WÅ‚ochy

 drukuj stron�
Turystyka i Podróże Świętokrzyskie
Wys�ano dnia 10-12-2006 o godz. 10:00:00 przez pala2 770

Warto wybrać się do tej wsi pod Pińczowem, żeby zobaczyć monumentalny pomnik wystawiony na cześć margrabiego Zygmunta Gonzagi Myszkowskiego. Jest pochylony niczym wieża w Pizie, ale nie ma się czemu dziwić - stoi już prawie czterysta lat.

Wieś Włochy powstała w połowie XVI wieku jako kolonia dla uchodźców wyznaniowych, którym schronienia udzielał ówczesny właściciel Pińczowa Mikołaj Oleśnicki. Tam także osiedlali się pracujący w pińczowskich warsztatach kamieniarskich Włosi. W XVIII wieku ich potomkowie stali się chłopami i zajęli rolnictwem. Ulegli też całkowicie polonizacji.

Wieś zawdzięcza im swoją nazwę. Dziełem włoskich kamieniarzy jest też zapewne monumentalny pomnik. Wystawił go w kwietniu 1609 roku Walenty Kącki na cześć swojego pana Zygmunta Myszkowskiego (1562-1614), jednego z najbardziej wpływowych ówczesnych możnowładców. Był on m.in. marszałkiem wielkim koronnym i kasztelanem wojnickim, przywódcą stronnictwa rojalistów popierających Zygmunta III Wazę i wzmocnienie władzy królewskiej. Wraz z bratem został adoptowany do książęcego rodu Gonzagów z włoskiej Mantui, a papież Klemens VIII nadał mu tytuł margrabiego na Mirowie. Był to jedyny taki tytuł wśród szlachty I Rzeczypospolitej. Mirów, który jest dziś częścią Pińczowa, Myszkowski założył jako miasto. Dzięki jego staraniom w 1601 roku powstała ordynacja pińczowska składająca się z rozległych dóbr (trzy miasta i 78 wsi), które zgromadził biskup krakowski Piotr Myszkowski. Zygmunt był jego bratankiem i został pierwszym ordynatem.

Co mu zawdzięczał dworzanin Kącki herbu Dołęga, że ufundował okazały pomnik w kształcie czworobocznego słupa o wysokości około pięciu metrów? Z wierszowanej inskrypcji na obelisku w ówczesnej polszczyźnie z trudem można odczytać, że "Jaśnie wielmożny Zygmunt margrabią nazwany" znalazł w nim wiernego sługę troszczącego się o grunty, które wraz z ludem, dobytkiem i sprzętem otrzymał. Wiersz ma formę panegiryku i kończy się prośbami do pana, aby pamiętał o swoich poddanych, nie pozwalał czynić krzywdy i obdarowywał łaskami.

W dolnej części pomnika, na tej samej stronie co napis, widnieje także ślad po zniszczonym herbie, prawdopodobnie Dołęga. U góry zachowała się natomiast w dobrym stanie tarcza z herbem Myszkowskich - Jastrzębiec. We wnękach od tylu i po bokach kolumny znajdują się płaskorzeźby przedstawiające sceny ukrzyżowania Chrystusa.

Jak tam trafić

Włochy to wieś położona ok. 2 km na wschód od Pińczowa, dojazd drogą Pińczów - Chmielnik. Pomnik Zygmunta Gonzagi Myszkowskiego znajduje się przy tej drodze, naprzeciw posesji nr 73.


Janusz Kędracki Gazeta Wyborcza


Komentarze

Error connecting to mysql