Kielce v.0.8

Świętokrzyskie
XIX-wieczne groby ze śladami sekcji zwłok

 drukuj stron�
Świętokrzyskie Cywilizacja Świętokrzyskie
Wys�ano dnia 18-05-2004 o godz. 14:08:53 przez Gandalf_the_White 263

Niewielki cmentarz, na którym w XIX wieku chowano zmarłych po przeprowadzonej sekcji zwłok, pozostałości osady z XIII wieku oraz liczne szczątki zwierzęce, to ostatnie odkrycia archeologów dokonane w Sandomierzu (Świętokrzyskie) i jego okolicach.


Podczas prowadzonych na ulicy Tatarskiej w Sandomierzu prac ziemnych natrafiono na co najmniej dziesięć zachowanych w różnym stanie grobów. Znajdowały się one na niewielkim cmentarzu, na którym w XIX wieku chowano osoby zmarłe w szpitalu przy kościele św. Ducha.

Ludzie ci albo zmarli w tragicznych okolicznościach, albo nie mieli rodzin bądź nie stać ich było na pochówek na cmentarzu parafialnym - poinformował PAP Marek Florek z sandomierskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Jeden z odkrytych pochówków nosi wyraźne ślady po przeprowadzonej na zmarłym sekcji zwłok - górna część czaszki została odcięta celem wydobycia mózgu. W kilku innych grobach również zaobserwowano ślady wykonanej sekcji.

"Znajomi antropolodzy powiedzieli mi, że nie są znane odkrycia grobów z tak ewidentnymi, dosadnymi śladami sekcji zwłok. Sekcje były wówczas zakazane przez Kościół, zaczęto je wykonywać dopiero w latach osiemdziesiątych XIX wieku na uniwersytetach, ale nie w takich małych szpitalach. Widocznie jakiś sandomierski medyk w ten nielegalny sposób uczył się anatomii" - powiedział PAP archeolog.

Z kolei przy wykonywaniu wykopów pod instalację kanalizacyjną w Sandomierzu-Nadbrzeziu natrafiono niedawno na pozostałości osady z XIII wieku. W trakcie doraźnych prac ratowniczo-dokumentacyjnych, z udziałem studentów archeologii z UMCS w Lublinie, odkryto m.in. jamę kształtu gruszkowatego, głęboką na ponad 150 cm, będącą pozostałością piwniczki. Znaleziono w niej fragmenty naczyń glinianych i kości zwierzęce m.in. jelenia, żubra, świni lub dzika oraz ptaków.

Jest to pierwsze odkrycie pozostałości osadnictwa wczesnośredniowiecznego na Nadbrzeziu. Dotychczas uważano, że wówczas zamieszkana była tylko część obecnego Sandomierza leżąca na lewym brzegu Wisły, a mieszkający tam ludzie zajmowali się rolnictwem i hodowlą. Ostatnie znalezisko wskazuje, że mieszkańcy osady na prawym brzegu Wisły trudnili się natomiast łowiectwem - oznajmił PAP Florek.

W podsandomierskich Dwikozach, w ścianie wąwozu lessowego, archeolodzy odkryli część kręgosłupa dużego ssaka plejstoceńskiego z okresu ostatniego zlodowacenia, najprawdopodobniej pomiędzy około 35 a 10 tysięcy lat p.n.e. Prawdopodobnie był to nosorożec włochaty lub młody mamut. Fragmenty szkieletu trafią do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

Natomiast w ścianie wąwozu lessowego we wsi Komorna odkryto m.in. doskonale zachowaną żuchwę renifera pochodzącą sprzed około 10 tysięcy lat.

"Te odkrycia przynoszą nam nowe informacje na temat zwierząt żyjących w okolicach Sandomierza. Dotychczas odkryć szczątków zwierzęcych było niewiele" - powiedział Florek.

info: PAP, Onet.pl


Komentarze

Error connecting to mysql