Kielce v.0.8

Kultura
XVI Tydzień Kultury Języka

 drukuj stron�
Kultura Recenzje
Wys�ano dnia 16-03-2008 o godz. 22:43:44 przez rafa 4262

Tydzień Kultury Języka to czas, w którym mamy wyjątkową możliwość spotkać i porozmawiać osobiście z ludźmi stale zajmującymi się szlifowaniem języka polskiego. Ich dłutem jest słowo, a celem jak najlepsze trafienie do odbiorcy. Oferta pięciodniowej imprezy była bardzo szeroka, skorzystać z niej mógł każdy, niezależnie od wieku i zawodu.

Pierwszego dnia odbyÅ‚ siÄ™ turniej krasomówczy, jak i poetycki. Ten drugi – Slam Poetry – wygraÅ‚ student III roku Akademii ÅšwiÄ™tokrzyskiej Piotr Tkaczyk. PowaliÅ‚ on jury na kolana swoim wierszem „Nowotwór” ilustrujÄ…cym emocjonalnÄ… walkÄ™ ze Å›miertelnÄ… chorobÄ…. ZwyciÄ™zca zaznacza, że zupeÅ‚nie nie spodziewaÅ‚ siÄ™ triumfu, gdyż wcale nie uważa siÄ™ za najlepszego spoÅ›ród wystÄ™pujÄ…cych poetów tego dnia. Poziom rywalizacji byÅ‚ zaskakujÄ…co wysoki. Rywalizacja ta jednak odbywaÅ‚a siÄ™ w jak najbardziej przyjaznych stosunkach. Po ogÅ‚oszeniu werdyktu dziÄ™ki spontanicznej organizacji impreza przeniosÅ‚a siÄ™ do jednej z kieleckich knajp, gdzie w towarzystwie piwa i drinków do rozmowy o poezji zasiadÅ‚o kilku sÅ‚uchaczy Slam Poetry, szanowne jury, prowadzÄ…cy, zwyciÄ™zca Piotr Tkaczyk, kielecki poeta Marek Ciućka oraz autor niniejszego sprawozdania.



We wtorek o godzinie 19 salÄ™ MaÅ‚ej Sceny KCK publiczność wypeÅ‚niÅ‚a do ostatniego miejsce. Powodem takiego zainteresowania byÅ‚o spotkanie dyskusyjne z wystÄ™pujÄ…cymi w popularnym programie telewizyjnym „SzkÅ‚o Kontaktowe” – Wojciechem ZimiÅ„skim i Arturem Andrusem. Satyrycy opowiadali o swoich ulubionych politykach, dziwnych zdarzeniach z życia prywatnego zwiÄ…zanych z programem, a także o kulisach pracy przy Szkle. Pytaniom ze strony publicznoÅ›ci nie byÅ‚o koÅ„ca, a trzeba zwrócić uwagÄ™, że na wygodnych fotelach MaÅ‚ej Sceny KCK ulokowali swoje „tyÅ‚y” ludzie w maksymalnie rozpiÄ™tym przedziale wieku. Trafili siÄ™ mÅ‚odzieÅ„cy nie majÄ…cy jeszcze dowodu osobistego, którzy siÅ‚Ä… rzeczy specami w polityce być nie mogÄ…, ale trafiali siÄ™ też emeryci, którzy żwawo sÅ‚ali pytania w stronÄ™ goÅ›ci wieczoru.



Czwartkowy program Tygodnia ograniczyÅ‚ siÄ™ do spektaklu „Godziny peÅ‚ne dramy” prowadzonego przez pedagog i aktorkÄ™ ElwirÄ™ RomaÅ„czuk. Przedstawienie miaÅ‚o na celu wciÄ…gniÄ™cie do aktywnego udziaÅ‚u publiczność i wejÅ›cie w skórÄ™ i uczucia drugiego czÅ‚owieka. Pani RomaÅ„czuk jest chwalonÄ… przez znawców specjalistkÄ… dramy, jednak nie odczuli tego uczestnicy – znaczna ich część wyszÅ‚a ze spektaklu w trakcie jego trwania.



Piątek był prawdziwą gratką dla miłośników języka. Do Kielc zawitali wybitni językoznawcy. Profesor Małgorzata Marcjanik opowiadała o etykiecie językowej i o języku grzeczności. Natomiast dr Marzena Marczewska z Instytutu Filologii Polskiej AŚ rozmawiała z profesorem Jerzym Bralczykiem o języku mediów, polityków, użytkowników Internetu i o zagrożeniach współczesnego języka polskiego. Spotkanie to było chyba najbardziej obleganym zdarzeniem w ciągu całego Tygodnia Kultury Języka. Publiczność przez ponad 40 minut zadawała pytania. Profesor dał się poznać ze strony ogromnej wiedzy językowej przedstawianej w bardzo płynny i zrozumiały sposób z dużą domieszką wyszukanego humoru. Niestety, tego dobrego nastroju, odrobiny chęci i czasu nie starczyło profesorowi, aby udzielić wywiad dla Fundacji Kultury WiCi. Odmowę opatrzył bogatym w argumenty stwierdzeniem, które da się skrócić do słów: nie, bo nie.

OczywiÅ›cie należy wspomnieć, że TydzieÅ„ Kultury JÄ™zyka obfitowaÅ‚ w mnóstwo wydarzeÅ„. Niestety, nie na wszystkich z nich mogÅ‚em siÄ™ stawić. Te, które duchem, ciaÅ‚em i jÄ™zykiem zaliczyÅ‚em – opisaÅ‚em w powyższym artykule.

Autor: Jakub WÄ…tor


Komentarze

Error connecting to mysql