Kielce v.0.8

Literatura
Światowy Dzień Książki

 drukuj stron�
Literatura Åšwiat
Wys�ano dnia 24-04-2006 o godz. 14:36:56 przez pala2 442

23 kwietnia w rocznicę śmierci Cervantesa i Szekspira obchodzony jest Światowy Dzień Książki. Pomysł zrodził się w Hiszpanii, gdzie w 1926 r. wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés, zaproponował zorganizowanie Dnia Książki.

Uczcić Cervantesa

Wydawca uważał, że święto powinno być związane z postacią Miguela de Cervantesa. Początkowo miała to być domniemana data urodzin hiszpańskiego pisarza - 7 października - ale ze względu na jej niepewność zdecydowano się na obchodzenie Dnia Książki 23 kwietnia, w rocznicę śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira oraz śmierci innego hiszpańskiego pisarza - Inki Garcilasa de la Vegi.

Wszyscy trzej zmarli 23 kwietnia 1616 r., choć datę śmierci Szekspira podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch - według gregoriańskiego.

Od 1930 r. Dzień Książki jest oficjalnym świętem w Hiszpanii, od 1964 - we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych, a w 1995 r. UNESCO ogłosiła go Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

Obchody w Polsce

Organizatorem wydarzeń związanych z obchodami Światowego Dnia Książki w Polsce jest Polska Izba Książki. Jej akcja pod hasłem "Moja książka numer 1" ma na celu promocję czytelnictwa.

Światowy Dzień Książki został zainaugurowany już 22 kwietnia warszawską akcją "Biblioteka na trasie, czyli tramwaj zwany pożądaniem". Z placu Narutowicza jeździł zabytkowy tramwaj wypełniony książkami, kursując na trasie: Aleje Jerozolimskie - Targowa - plac Bankowy - plac Zawiszy. W tramwaju były czytane książki, odbyły się także spotkania z autorami, m.in. Krzysztofem Daukszewiczem i Wojciechem Eichelbergerem.

23 kwietnia imprezy odbywały się w całej Polsce. W księgarniach zaplanowano dyskusje, wieczory z książką, spotkania autorskie, maratony czytelnicze.

Tegoroczną akcję wsparła platforma artystyczna MUMIO. Plakaty przedstawiające artystów MUMIO czytających książki, które przygotowano specjalnie na tę okazję, trafiły do księgarń, bibliotek, szkół i placówek kulturalnych w całej Polsce.

Polacy nie czytają dla przyjemności

Z sondaży wynika, że w ciągu roku prawie połowa Polaków nie przeczytała ani jednej książki dla przyjemności. Mimo to księgarze zapewniają, że mają wielu stałych klientów, którzy kupują najnowsze pozycje. Rocznie w Polsce wydaje się około 22 tysięcy tytułów.

Średnio za książkę trzeba zapłacić od 25 do 40 złotych. Czytelnicy narzekają jednak, że to są za wysokie ceny. Niektórzy kupują tylko te książki, do których będą wiele razy wracać. Pozostałe wypożyczają z biblioteki. Wśród czytających najmniej jest najmłodszych. Badania pokazują, że od połowy lat 90. wzrasta liczba młodych osób, którzy nie interesują się literaturą.

Wydawcy książek starają się ułatwiać czytelnikom dostęp do literatury. Najnowsze książki można zamawiać przez internet. Można też korzystać z wirtualnych bibliotek. Niektórzy wydawcy, gdy wyczerpie się nakład, specjalnie na życzenie klienta drukują dodatkowy egzemplarz. Jego cena jest najczęściej taka, jak ceny innych książek.




Komentarze

Error connecting to mysql