Kielce v.0.8

Cywilizacja
Kiedy Twoje dziecko nadużywa telefonu. Poradnik rodzica.

 drukuj stron�
Cywilizacja Polska
Wys�ano dnia 01-08-2012 o godz. 23:00:33 przez bozena 5197

Twoje dziecko wraca po telefon za każdym razem, kiedy go zapomni. Używa komórki w szkole, w kinie, podczas rodzinnego posiÅ‚ku. Nie rozstaje siÄ™ z nim ani na chwilÄ™. Gdy kolejne proÅ›by o jego odÅ‚ożenie nie przynoszÄ… skutku, warto porozmawiać z nastolatkiem na temat rozsÄ…dnego korzystania z telefonu komórkowego. Poniżej dajemy kilka wskazówek, jak to zrobić.



Uwaga! Problem.

ZauważyÅ‚eÅ›, że Twoje dziecko jest poddenerwowane, kiedy nie ma ze sobÄ… komórki, nie może skoncentrować siÄ™ na jednej czynnoÅ›ci, np.: na nauce czy pomocy w domu, tylko zerka caÅ‚y czas na wyÅ›wietlacz. Z przyjacióÅ‚mi kontaktuje siÄ™ częściej przez telefon  niż bezpoÅ›rednio. Jak wynika z raportu kampanii „Uwaga!Fonoholizm” zrealizowanego na zlecenie InternetQ Poland, problem nadużywania telefonu dotyczy wielu nastolatków.
Dla 68% mÅ‚odych ludzi komórka to źródÅ‚o rozrywki i utrzymywania kontaktów towarzyskich. Taki sam odsetek mÅ‚odzieży traktuje telefon jako niezbÄ™dne narzÄ™dzie do bycia na bieżąco ze wszystkimi informacjami.

Te objawy powinny CiÄ™ zaniepokoić i skÅ‚onić do rozmowy z dzieckiem na temat nadmiernego korzystania z telefonu. BÄ…dź ostrożny, staraj siÄ™ nie krytykować nastolatka i nie używać wobec niego argumentów siÅ‚y, tj.: zakaz, zabranie komórki, niedoÅ‚adowanie Å›rodków na koncie.

Anna NizioÅ‚ek, psycholog, ekspert kampanii „Uwaga! Fonoholizm”: Wielość funkcji i aplikacji telefonu zachÄ™ca mÅ‚odych ludzi do korzystania z nich w każdej sytuacji i o każdej porze. Komórka staÅ‚a siÄ™ elementem ich codziennego funkcjonowania, zaspokaja wiele potrzeb, np.: dostÄ™p do rozrywki czy informacji, dlatego walka z przyzwyczajeniem do niej bÄ™dzie nieÅ‚atwa i mozolna. Kiedy zauważymy, że telefon nadmiernie używany przez dziecko staje siÄ™ problemem, należy poprzez rozmowÄ™ dotrzeć do tego, co leży u podstaw jego zachowania i wspólnie zastanowić siÄ™ nad najlepszym rozwiÄ…zaniem.

Rodzicu, przygotuj siÄ™ do rozmowy.

1. Poczekaj na dobry moment i znajdź właściwe miejsce.
Możecie porozmawiać np.: w domu, na spacerze, przy ulubionych lodach. To sprawi, że dziecko poczuje luźniejszÄ… atmosferÄ™ i Å‚atwiej bÄ™dzie mu otworzyć siÄ™ na ważne tematy. Porozmawiaj z nim bez udziaÅ‚u osób trzecich i zadbaj o to, aby rozmowa nie byÅ‚a zakÅ‚ócana, np.: dzwoniÄ…cym telefonem. To powinien być czas przeznaczony tylko
dla Was.

2. Znajdź czas.
PoÅ›więć dziecku maksimum uwagi - musi czuć, że jest najważniejsze i że go sÅ‚uchasz. Nie lekceważ tego, co mówi i nie przerywaj. Pomóż mu otworzyć siÄ™ na dialog.

3. Zgromadź argumenty.
Pretekstem do rozmowy i wprowadzenia zmian mogÄ… być zbyt wysokie rachunki telefoniczne lub czÄ™ste doÅ‚adowanie telefonu na kartÄ™. Zastanów siÄ™, w jakich sytuacjach Twoje dziecko nadużywaÅ‚o telefonu. Czy przeszkadzaÅ‚o to innym, czy byÅ‚o wyrazem braku grzecznoÅ›ci i szacunku dla otoczenia? W rozmowie podaj konkretne przykÅ‚ady takich sytuacji. Wszystkie argumenty przemyÅ›l i przeanalizuj – wybierz te, które bÄ™dÄ… najlepsze.

Jak rozmawiać z dzieckiem…?

Potraktuj nastolatka jak równego partnera w rozmowie. Mów Å‚agodnym gÅ‚osem, wtedy dziecko bÄ™dzie czuÅ‚o siÄ™ bezpiecznie, nie odczuje presji i niepokoju, które mogÄ… zakÅ‚ócić szczerÄ… rozmowÄ™. Proponuj rozwiÄ…zania, które bÄ™dÄ… satysfakcjonujÄ…ce dla Was obojga. Nie pouczaj np.: o tym, jak to byÅ‚o za Twoich czasów, kiedy byÅ‚eÅ› w jego wieku. Nie mów, że wymagasz – wspóÅ‚pracuj z dzieckiem. Postaraj siÄ™ nie wzbudzać w nim poczucia winy – daj mu do zrozumienia, że nie jest sam i że wspólnie możecie rozwiÄ…zać problem.

Przyznaj się do swoich słabości.

Opowiedz o swoich doÅ›wiadczeniach zwiÄ…zanych z użytkowaniem telefonu. Powiedz, że Tobie też zdarza siÄ™ odebrać telefon w trakcie obiadu, że czasem odczytujesz sms podczas seansu w kinie, rozmawiasz gÅ‚oÅ›no w kolejce w sklepie. Twoje odczucia bÄ™dÄ… tylko wstÄ™pem do rozmowy a prawdziwy dialog zacznie siÄ™, kiedy zapytasz nastolatka, co on uważa na ten temat. Porównajcie swoje doÅ›wiadczenia i przemyÅ›lenia.

Zachęć do bezpoÅ›rednich kontaktów.

Zwróć uwagÄ™ na to, jak ważny jest kontakt bezpoÅ›redni z rówieÅ›nikami, a nie smsowanie i dzwonienie. WytÅ‚umacz, że podtrzymywanie relacji i budowanie przyjaźni jest trwaÅ‚e, kiedy spotykamy siÄ™ z drugÄ… osobÄ… i możemy z niÄ… porozmawiać twarzÄ… w twarz.

Wspólnie ustalcie zasady.

UÅ›wiadom dziecku, że wyjÅ›cie do kina czy wspólny posiÅ‚ek, to szczególny i ważny czas dla Waszej rodziny, dla przyjacióÅ‚. Powiedz mu, że to jeden z momentów, kiedy chcesz
z nim porozmawiać o tym, co wydarzyÅ‚o siÄ™ w ciÄ…gu dnia. Ten czas powinien być ważny także dla dziecka, ponieważ może opowiedzieć Ci o wszystkim. WytÅ‚umacz mu, że nic siÄ™ nie stanie, jeÅ›li później odpisze koledze na sms. To nie osÅ‚abi jego relacji  z rówieÅ›nikami, może nawet umocnić pozycjÄ™ w swoim otoczeniu. Pokaże znajomym,  że to on decyduje, na co poÅ›wiÄ™ca swój czas i kiedy jest dla nich dostÄ™pny.

Zaproponuj wspólne ustalenie nieprzekraczalnego, miesiÄ™cznego limitu Å›rodków pieniężnych do wykorzystania na poÅ‚Ä…czenia telefoniczne lub sms. ZaoszczÄ™dzonÄ… kwotÄ™ bÄ™dzie mógÅ‚ przeznaczyć na dodatkowe przyjemnoÅ›ci, np.: kino, wyjÅ›cie z kolegami na pizzÄ™. Twoje dziecko zastanowi siÄ™ kilka razy, zanim wykona kolejny, zbÄ™dny telefon.

Pomóż mu odnaleźć nowÄ… pasjÄ™.

Zaproponuj dziecku znalezienie nowego hobby. Nastolatek, który ma swoje zainteresowania, mniej czasu bÄ™dzie spÄ™dzać z telefonem w rÄ™ku. Ważne, aby mÅ‚ody czÅ‚owiek zaangażowaÅ‚ siÄ™ w nowe aktywnoÅ›ci i rzeczywiÅ›cie odnalazÅ‚ zajÄ™cie, które przyniesie mu mnóstwo satysfakcji.

Dawaj dobry przykład.


Nie zapomnij o tym, aby być dla dziecka dobrym wzorem. Niech widzi, że wnioski z Waszej rozmowy przekÅ‚adajÄ… siÄ™ na życie codzienne. Staraj siÄ™ korzystać z telefonu rozsÄ…dnie i przestrzegaj wspólnie ustalonych zasad.

Bądź cierpliwy, nie zniechęcaj się.

JeÅ›li pierwsze próby dialogu nie zawsze koÅ„czÄ… siÄ™ sukcesem, nie zniechÄ™caj siÄ™. Czasem potrzeba cierpliwoÅ›ci i czasu, żeby rozmowa przyniosÅ‚a efekty. BÄ…dź otwarty, obserwuj co dzieje siÄ™ w życiu Twojego dziecka i po jakimÅ› czasie wróć do dyskusji. Porozmawiaj z innymi rodzicami, z nauczycielami. Porównajcie swoje spostrzeżenia i doÅ›wiadczenia. Wspólnie możecie poprosić wychowawcÄ™ o zorganizowanie w szkole lekcji na temat rozsÄ…dnego korzystania z telefonu. Do Twojej dyspozycji zawsze pozostaje psycholog szkolny. Kiedy nie wiesz, co robić, nie chcesz popeÅ‚nić bÅ‚Ä™du lub czegoÅ› przeoczyć, porozmawiaj z nim.


Komentarze

Error connecting to mysql